1398/02/03
SimpleGallery
جستجو تگ ها 

 

آخبار اداره کل اتباع و مهاجرین خارجی
تاریخ: 1393/02/24 نظرات: 0 نظر نمایش: 1038 مرتبه تعداد امتیاز: 7   (Article Rating)
نتایج انتخابات مجلس عراق در استان خوزستان اعلام شد

نتایج انتخابات مجلس عراق در استان خوزستان اعلام شد

به گزارش روابط عمومی اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری خوزستان: حمید سیلاوی مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی اعلام کرد : در استان خوزستان انتخابات پارلمان عراق در دو شهرستان اهواز و شوش در هفتم و هشتم اردیبهشت با تأمین کلیه امکانات و در کمال امنیت و آرامش و با حضور حداکثری برگزار گردید. پس از اتمام رأی گیری و پلمپ صندوق های رأی گیری در تارخ 14 اردیبهشت دستور شمارش آرا از سوی کمیساریای عالی مستقل انتخابات عراق صادر شد و پس از شمارش توسط عوامل اجرائی و با نظارت نمایندگان ائتلاف ها و ناظرین انتخابات در مجموع 3512 رأی مأخوذه در دو حوزه اهواز و شوش شمارش گردید. مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی ادامه دادند: در حوزه اهواز که سه شعبه رأی گیری دایر بود در مجموع 2627 رأی مأخوذه در صندوق انداخته شده که 124 رأی مأخوذه باطله و2503 مأخوذه صحیح بدست آمد. در حوزه شوش که دو شعبه رأی گیری دایر بود در مجموع 885 رأی مأخوذه در صندوق انداخته شده که 20 رأی مأخوذه باطله و 865 رأی مأخوذه صحیح اعلام گردید. سیلاوی افزود: از میان آرا بدست آمده ائتلاف دولت قانون به رهبری نوری مالکی با 2029 رأی بیشترین آرا را به خود اختصاص داده است. ائتلاف المواطن متشکل از مجلس اعلامی انقلاب اسلامی و گروه های وابسته با کسب 603 رأی بعد از دولت قانون بیشترین آراء را به خود اختصاص داده اند مابقی آراء به نسبت کمتر از 10 رأی برای هر ائتلاف را به خود اختصاص داده اند. نماینده کمیساریای عالی مستقل انتخابات عراق در خوزستان ضمن حضور در دفتر مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری خوزستان رسماَ از جناب آقای دکتر مقتدائی استاندار خوزستان و از شخص مهندس سیلاوی مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری بواسطه اهتمام و همکاری مجدانه با کمیساریا در برقراری امنیت کامل و در اختیار قرار دادن امکانات لازم تشکر و قدردانی کرد. لازم به ذکر است حوزه اهواز تنها حوزه انتخاباتی در بین حوزه های خارج از کشور که در 19 کشور مستقر بودن بیشترین شرکت کننده و رأی دهنده را بخود اختصاص داده است. ضمن اینکه بعلت کمبود شعب اخذ رأی و ازدحام رأی دهندگان و دوری سکونت گاههای اتباع عراقی بیش از هزار نفر از اتباع عارقی نتوانستند رأی خود را به صندوق بیندازند که این امر قبل و بعد از انتخابات به کمیساریای عالی مستقل انتخابات عراق منعکس گردید.

کد: 8660
نویسنده خبر: اپراتور اتباع
 
تصاویر مرتبط
  • نتایج انتخابات مجلس عراق در استان خوزستان اعلام شد
امتیاز بندی

در حال حاضر هیچ نظری ارسال نشده است
ارسال نظر:

نام (الزامی)

ایمیل (الزامی)

وب سایت

اخبار اداره کل

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی،حمید سیلاوی مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری خوزستان اعلام داشت به جهت کاهش مشکلات ناشی از سیل خوزستان و تأمین بعضی از اقلام مورد نیاز سیل زدگان ،بخصوص سیل زدگان اتباع خارجی مقیم استان ،این اداره کل با هماهنگی ستاد بحران استان اقدام به تهیه و توزیع اقلام مورد نیاز میان مردم آسیب دیده نموده است . این اقلام که با همکاری ادارات کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استان های آذربایجان غربی ،اصفهان،کرمان ،خراسان رضوی ، سمنان ، یزد ، قم ،کرمانشاه ، بوشهر ، تهران و چند استان دیگر تهیه گردیده ، جهت توزیع میان مردم سیل زده به فرمانداریهای دشت آزادگان ، هویزه،باوی،کارون ، حمیدیه،اهواز ،شوشتر و شوش تحویل گردیده است . وی گفت : از جمله ی این اقلام می توان به چادر ، پتو ، گالن آب ، زیر انداز ، نایلون پوششی ، پکیج آشپزخانه و والور نفتی و سایر اقلام مورد نیاز اشاره کرد

سیلاوی افزود : با هماهنگی صورت گرفته با ادارات کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانهای مختلف کشور اقلام دیگری نیز در حال ارسال است که یقیناً در صورت تحویل سریعاً به دست مردم عزیز و صبور خواهد رسید.

مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری خوزستان افزود: در راستای مقابله با سیل اتباع خارجی مقیم استان خوزستان با همراهی با مردم عزیز این استان و هماهنگی با مسئولین و متولیان امر اقدام به کمک و مساعدت در جهت تقویت سیل بند ها ی محل سکونت خود نموده اند و همچنین در جاهایی که لازم دیدیم اقدام به انتقال و جابجایی خانواده آنان به اماکن امن نموده ایم .

سیلاوی اظهار داشتند : جهت اسکان اتباع خارجی مقیم استان و همچنین دیگر هم استانی های عزیز درگیر سیل 6 اردوگاه در سطح استان ،به تفکیک شهرستانهای دزفول (3 اردوگاه) اندیمشک، باوی و گتوند ( هر کدام یک اردوگاه ) با امکانات اولیه تدارک دیده شده که در صورت لزوم آماده اسکان سیل زدگان می باشند.

مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری خوزستان اعلام کرد: با هماهنگی صورت گرفته با دفاتر کمیساریای عالی در امور پناهندگان سازمان ملل در ایران ، بعد از فروکش شدن سیل و بازگشت شرایط به حالت عادی ضمن اعزام هیات های کارشناسی توسط این نهاد منازل تعدادی از روستاها و شهرهای تخریب شده بر اثر سیل بازسازی خواهد شد.

وی بیان داشت: از اتباع خارجی مقیم استان خوزستان و کلیه اتباع خارجی که به هر عنوان وارد استان خوزستان می شود تقاضا داریم که همگام با مردم صبور استان خوزستان ضمن همکاری مجدانه در جهت رفع مشکلات ناشی از سیل ، به دستورات و تاکیدات مسئولین استانی و کشوری در این زمینه توجه ویژه نمایند.

 به گزارش روابط عمومی اداره کل امور اتباع ومهاجرین خارجی استانداری خوزستان ، نشست مشترک سرکنسول عراق در اهواز با مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری خوزستان در خصوص رسیدگی به امور اتباع عراقی پناهنده در استان خوزستان و همچنین تردد اتباع عراقی در استان خوزستان ، برگزار گردید.

دراین دیدار فیصل سهیل سرکنسول عراق در اهواز اعلام کرد: دو کشور عراق و ایران مشترکات فراوانی دارند و این اشتراکات باعث نزدیک تر شدن روابط دو کشور شده است . ما تلاش ها و زحمات جمهوری اسلامی ایران در امر استقرار عراق وجنگ با داعش را هیچ گاه از یاد نخواهیم برد . وی گفت :  با رهبری مقام معظم رهبری و حمایت های همه جانبه جمهوری اسلامی ایران گروهک تکفیری داعش را از کشور عراق خارج کردیم و دوباره امنیت به کشور عراق برگشت.وی افزود: لازمه برقراری امنیت و رشد دو کشور حمایت و تقویت روابط است . فیصل سهیل بیان داشت: استان خوزستان یک استان با اهمیت برای ما محسوب می شوند و ما در تلاش هستیم تا در امر تجارت ، زیارت عتبات در دو کشور و تردد مردم دو کشور مراودات با استان خوزستان را بیش از پیش افزایش دهیم سرکنسول عراق در خوزستان ، با تشکر از زحمات و تلاش های فراوان در جهت پذیرش پناهندگان در زمان جنگ و حکومت صدام بعثی و خدمات ارائه شده به آنان که تا کنون نیز ادامه دارد یاد آور شد: اینکه پناهندگان جمهوری اسلامی ایران را برای سکونت و اقامت انتخاب کردند ، بواسطه اسلامی بودن این کشور و داشتن مشترکات زیاد و رأفت اسلامی است . وی تاکید کرد : این کنسولگری آمادگی لازم برای همکاری در جهت رفع مشکلات احتمالی ورسیدگی به امور اتباع عراقی در خوزستان را دارد.

همچنین دراین دیدار حمید سیلاوی مدیر کل امور اتباع ومهاجرین خارجی استانداری خوزستان ضمن تبیین خدمات جمهوری اسلامی ایران به پناهندگان افزود : بیش از پنج هزار نفر از پناهندگان اتباع عراقی در خوزستان سکونت دارند و از تمامی امکانات لازم همانند سایر هموطنانمان استفاده میکنند. وی گفت : تمام تلاش خود را جهت خدمات رسانی به اتباع عراقی مقیم استان خوزستان معمول نموده ایم به طوریکه همه آنان در حال حاضر می توانند از خدمات آموزشی ، بهداشت و درمان ، اشتغال ، آموزش فنی و حرفه ای ، سواد آموزی ،بیمه سلامت و سایر خدمات استفاده کنند.

سیلاوی افزود: از همکاری دولت عراق جهت اعزام بیش از 148 هزارنفر از اتباع خارجی حدود 40 کشور جهان به مراسم اربعین حسینی (ع) که ازطریق مرزهای شلمچه، چزابه و مهران صورت پذیرفت کمال تشکر را داریم و خواستار استمرار و تقویت این همکاری در جهت حضور حداکثری اتباع کشورهای خارجی در عتبات مقدسه در طول سال هستیم. وی افزود: معتقدیم تلاش و سازماندهی برای حضور مستمر اتباع خارجی جهت زیارت عتبات عالیات می تواند زمینه ساز بهبود روابط بین مسلمانان و کشور های اسلامی گردد.

در ادامه این دیدار مدیر کل امور اتباع ومهاجرین خارجی استانداری خوزستان همکاری در زمینه های تایید گواهی های ولادت ،فوت و سکونت پناهندگان عراقی ،تسهیل تردد مزدوجین اتباع عراقی با اتباع ایرانی ، رعایت قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران توسط اتباع عراقی مقیم و گردشگران و همچنین تشویق در جهت بازگشت داوطلبانه اتباع عراقی مقیم کشورمان را خواستار شدند.

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل امور اتباع ومهاجرین خارجی استانداری خوزستان سرپرست دفترفرعی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در جنوب ایران و هیئت همراه ضمن سفر به استان با مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری خوزستان دیدار و گفتگو نمودند. در این دیدار که در محل اداره کل امور اتباع ومهاجرین خارجی استانداری خوزستان صورت پذیرفت طرفین در خصوص مسائل و موارد اتباع خارجی مقیم و غیر مقیم استان خوزستان و چگونگی همکاری در جهت خدمات رسانی و اجرای طرح ها و پروژه های مشترک بحث و تبادل نظر نمودند. سرپرست این هیئت هدف از سفر به استان خوزستان را دیدار با مسئولین استانی ذکر نمود و افزود:

در جمهوری اسلامی ایران برای اتباع خارجی به خصوص پناهندگان کارهای بزرگی صورت گرفته که ما  کمال تقدیر و تشکر را در این زمینه از دولت جمهوری اسلامی داریم و افزود: برخی از کارهای بزرگی که در ایران برای پناهندگان در این خصوص انجام شده در هیچ کشوری صورت نپذیرفته است. رضا کاوش گفت: در این زمینه دو کار بزرگ و مهم صورت پذیرفته که آنها را به عنوان الگو در سازمان ملل می توان مطرح نمود. اول دستور مقام معظم رهبری در خصوص تحصیل دانش آموزان اتباع خارجی چه مجاز و چه غیر مجاز در مدارس مناطق غیر ممنوعه و دیگر طرح بیمه همگانی.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران پناهندگان را بعنوان مهمان پذیرفته و خدمات شایانی به آنان کرده است. ایران یکی از کشورهای موفق در امر پذیرش پناهندگان است و دومین کشور است که بیشترین پناهندگان افغانی و عراقی را در خود جای داده است . وی همچنین بیان داشت: استان خوزستان یکی از استان های مهم ایران است و خوشبختانه خدمات رسانی به اتباع خارجی در این استان قابل تقدیر و قابل ملاحظه می باشد. طرح ها و پروژه های زیادی مربوط به پناهندگان در استان خوزستان در حال انجام است که به توانمند سازی اتباع خارجی ،آموزش، سواد آموزی ، بهداشت و درمان ، بهزیستی ، فنی و حرفه ای و دو پروژه مهم احداث مدرسه 6 کلاسه در کوی مندلی اهواز و گاز کشی و گاز رسانی به مهمانشهر بنی نجار گتوند اشاره کرد.

 سرپرست هیات کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد اضافه کرد: در دیدار با مدیر کل امور اتباع ومهاجرین خارجی خوزستان بر ادامه فعالیت های مشترک در چندین طرح و پروژه از جمله در مسائل بهداشتی و درمانی ، بهزیستی ،آموزش و پرورش ، سواد آموزی، فنی و حرفه ای و توانمند سازی اتباع خارجی و همچنین اجرای 6 پروژه به توافق رسیدیم که در سال 2019 بتوانیم انجام دهیم .

کاوش اضافه کرد: استان خوزستان در خدمات رسانی به پناهندگان طبق کنوانسیون مصوب 1951 و پروتکل پیوستی طبق استانداردهای موجود عمل کرده و در جاهایی نیز بیش از حد انتظار اقدام نموده است. یکی از اقدامات موثر دراستان را می توان ایجاد امنیت نسبی برای اتباع خارجی و فعالیت خوب کمیته حل اختلاف که به عنوان الگو در کشور به عنوان کمیته حل اختلاف سیار، معرفی شده است.

سرپرست دفتر فرعی کمیساریای عالی در امور پناهندگان جنوب گفت: در بازدیدی که از مهمانشهر بنی نجار گتوند و نیزسکونتگاه های پر جمعیت اتباع خارجی داشته ایم ،ملاحظه شد که زمینه مناسبی برای آنان در جهت معیشت و اشتغال مهیا شده است . همچنین چندین طرح و پروژه از پیشرفت قابل ملاحظه ای برخوردار می باشند.

در این نشست حمید سیلاوی مدیر کل اموراتباع و مهاجرین خارجی استانداری خوزستان بر لزوم اجرای پروژه های ضروری و برابر مجموعه طرح های راهبردی برای پناهندگان از جمله بازگشت داوطلبانه ، دسترسی به سر پناه و خدمات اجتماعی اساسی ، معیشت و تقویت غذایی ،حمایت اجتماعی ، حفاظت محیط زیست و اسکان مجدد  و همچنین مشارکت فعال در پروژه های سلامت از جمله نهادینه نمودن رویکرد کشاورزی پایدار و بهبود معیشت جوامع پناهنده ، انجام فعالیت های اقتصادی پایدار، اجرای پروژه های عام المنفعه و مشارکت در طرح های استانی تاکید کرد.

سیلاوی افزود: در پیگیری های قبلی ماخواهان فعالیت دانرهای فعال در امررفع مشکلات پناهندگان و مسایل زیست محیطی در استان بودیم که خوشبختانه باشروع پروژه گاز رسانی واحداث مدرسه 6 کلاسه در مناطق پر تراکم اتباع خارجی پناهنده ،همچنین تامین ملزومات مورد نیاز مراکز بهداشتی و درمانی ،مدارس مناطق سکونتگاهی اتباع خارجی آغاز شده و امید است در سال 2019 میلادی با معرفی 48 پروژه عمرانی، بهداشتی ودرمانی ،آموزشی ، ارتقا مهارت و اجتماعی ، این فعالیت ها و حضور بیشتر شود. وی افزود: در سال جاری یعنی 2018 میلادی نیز 15 طرح و پروژه و با تامین اعتبار به موقع تا پایان سال تمامی آنان تکمیل و مورد بهره برداری خواهند رسید.

مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری خوزستان افزود: با توجه به فعالیت خوب ادارات و سازمانهای مختلف در این زمینه از جمله بهزیستی ، نهضت سواد آموزی ، آموزش و پرورش ، دانشگاه های علوم پزشکی اهواز و دزفول و فنی و حرفه ای ، انتظار افزایش اعتبارات و امکانات وتجهیزات را داریم.  وی افزود : در همین راستا تامین اعتبار احداث مدرسه 12 کلاسه در شهرستان شوش و یا اهواز ، تامین اتوبوس درمانی سیار ،تجهیزات بهداشتی و درمانی و تجهیزات آموزشی و تحصیلی و طرح ها و پروژه های جنگلداری و منابع طبیعی وسایر طرح ها را انتظار داریم.  سیلاوی بیان داشت : طرح تامین اعتبار بلاعوض و یا وام جهت کارگاه های اشتغال زائی که در سال 1395 انجام دادیم ، طرح موفقی در جهت ایجاد اشتغال بوده که در سال 2019 میلادی نیز آن را پیگیری خواهیم کرد.

در ادامه این سفر هیئت ضمن بازدید از پروژه های در حال انجام ، از سکونتگاه های اتباع عراقی و اتباع افغانستانی بازدید کرده و از نزدیک با تعدادی از آنها دیدار داشتند.

 به گزارش روابط عمومی اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری خوزستان ، حمید سیلاوی مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی خوزستان  اعلام کرد این اداره کل برای اولین بار برنامه احداث مدارس با مشارکت کمیساریای عالی در امور پناهندگان سازمان ملل و تشکل های مردم نهاد بین المللی در استان خوزستان را پیگیری و اجرا می نماید ، وی گفت : از جمله اقدامات صورت گرفته در این راستا می توان به احداث مدرسه 5 کلاسه در گتوند در سال گذشته و آغاز احداث مدرسه 5 کلاسه دیگر در منطقه کوی مندلی اهواز در سال جاری اشاره کرد. سیلاوی بیان داشت: مدرسه 5 کلاسه احداثی در شهرستان گتوند با اعتبار 4 میلیارد ریال طی سال گذشته تکمیل و با مشارکت اداره کل نوسازی و تجهیز مدارس استان خوزستان کلیه تجهیزات و لوازم آموزشی مورد نیاز آن تأمین و به بهره برداری رسید.

حمید سیلاوی افزود: به جهت جذب و استفاده از این اعتبارات که با پیگیری مستمر این اداره کل و با موافقت وزارت کشور و کمیساریای عالی سازمان ملل صورت گرفت، علاوه بر دو مدرسه مذکور اعتباراحداث مدرسه 12 کلاسه دیگری برای سال 2019 مصوب گردیده و مقرر شده که این کار با مشارکت خیرین مدرسه ساز استان و اداره کل نو سازی و تجهیز مدارس استان خوزستان در سال آینده میلادی صورت پذیرد.

مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری خوزستان اعلام کرد: علاوه بر بحث احداث مدارس مشارکتی با نهادهای مردم نهاد بین المللی ، موضوع تجهیز مدارس نیز از محل همین اعتبارات در دستور کار این اداره کل قرار داشته است که در همین راستا تجهیزات و لوازم مورد نیاز از جمله کولر گازی ، میز و صندلی، نیمکت، کیت های آموزشی ،سیستم های کامل رایانه ،چاپگرو لوازم تحریر برای مدارس و دانش آموزان تهیه و در اختیار مدارس دارای دانش آموزان اتباع خارجی قرار گرفته است.

لازم به ذکر است که در حال حاضر بیش از 2600 دانش آموز اتباع خارجی مقیم استان خوزستان در مدارس استان خوزستان و در مقاطع سه گانه در حال تحصیل هستند.

 به گزارش روابط عمومی اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری خوزستان، طرح آمایش 12 با هدف هویت دار کردن اتباع خارجی مقیم استان خوزستان شامل آمایش 12 اتباع افغانستان و هویت 11 اتباع سایر کشورها آغاز و تاکنون بیش از 500 کارت شناسایی صادر شده است.

حمید سیلاوی مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری خوزستان اعلام کرد: اتباع خارجی مقیم استان خوزستان که دارای کارت آمایش 11 و هویت 10 می باشند، جهت شرکت در طرح آمایش 12 می بایست به این اداره کل مراجعه و نسبت به اخذ نوبت جهت رسیدگی به پرونده و دریافت کارت جدید اقدام نمایند.

سیلاوی افزود: کلیه اتباع خارجی مقیم خوزستان که دارای کارت موقت ( آمایش 11، هویت 10 و برگه های تردد بدل از کارت 90 روزه) می باشند، تا 15 آذر مهلت دارند جهت شرکت در این طرح مراجعه نمایند. وی گفت : بدیهی است در صورت عدم مراجعه امکان تمدید کارت های قدیم میسر نخواهد شد و فرد می بایست ظرف 3 ماه از کشور خارج شود. علاوه بر آن هیچ گونه خدماتی به این گونه افراد داده نخواهد شد و به عنوان فرد غیرمجاز و غیرقانونی شناخته می شود.

مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری خوزستان اظهار کرد: برای اخذ نوبت، لازم است سرپرست خانوار با در دست داشتن مدارک اقامتی اعضاء خانوار خود به دفتر خدمات کفالت اتباع خارجی واقع در این اداره کل مراجعه نمایند. سیلاوی گفت : در صورتی که در خانوار از سال گذشته تاکنون وقایع تولد، ازدواج، طلاق وفوت و یا انتقال از سایر استان ها صورت گرفته و نسبت به اعلام آن اقدام نشده، ضرورت دارد قبل از هر اقدامی ابتدا سرپرست خانوار به اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی مراجعه تا مراحل ثبت تغییرات صورت گیرد.

وی افزود : مهلت اجرای طرح تا تاریخ 30/9/96 می باشد و پس از تاریخ مذکور امکان ارائه هرگونه خدمات در کشوربه این افراد مقدور نمی باشد. لذا ضروری است مشمولین طرح نسبت به دریافت کارت جدید خود در اسرع وقت اقدام نمایند.

 مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری خوزستان اعلام کرد:مرحله 12 طرح آمایش و مرحله 11 طرح هویت اتباع خارجی در استان خوزستان آغاز شد

 حمید سیلاوی مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری خوزستان اعلام کرد: اتباع خارجی مقیم استان خوزستان که دارای کارت آمایش 11 و هویت 10 می باشند، می بایست جهت شرکت در آمایش 12 به اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری خوزستان مراجعه و نسبت به اخذ نوبت جهت رسیدگی به پرونده آنان و دریافت کارت جدید اقدام نمایند.

سیلاوی افزود: کلیه اتباع خارجی مقیم خوزستان که دارای کارت موقت (آمایش 11،هویت 10 و برگه های تردد بدل از کارت 90 روزه ) می باشند ،تا 15 آبان ماه فرصت دارند جهت شرکت در این طرح مراجعه نمایند. وی گفت: بدیهی است در صورت عدم مراجعه امکان تمدید کارتهای قدیم میسر نخواهد شد و فرد می بایست ظرف سه ماه از کشور خارج شود و در غیر اینصورت به عنوان تبعه خارجی غیر مجاز شناخته خواهد شد.

مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری خوزستان اظهار کرد: برای اخذ نوبت ،لازم است سرپرست خانوار با در دست داشتن مدارک اقامتی اعضای خانوار به دفتر خدمات اتباع خارجی واقع در این اداره کل مراجعه نماید.وی افزود :جهت تأیید نهایی لازم است سرپرست و تمامی اعضای خانوار براساس نوبت زمانی اعلام شده در برگه نوبت دهی به دفتر خدمات اتباع خارجی مربوطه مراجعه نمایند. وی اعلام داشت: در صورتی که در خانوار از سال گذشته تا کنون تولد،ازدواج،طلاق، فوت و یا انتقال از سایر استانها صورت گرفته و نسبت به اعلام آن اقدام نشده ، ضرورت دارد قبل از هر اقدامی ابتدا سرپرست خانوار به اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی مراجعه تا مراحل ثبت تغییرات صورت گیرد.

حمید سیلاوی اعلام کرد:  با عنایت به اینکه اعتبار کارت آمایش 11 و هویت 10 اتباع خارجی مقیم استان خوزستان در تاریخ 30/9/96 پایان می بابد و پس از تاریخ مذکور امکان ارائه هر گونه خدمات در کشور مقدور نمی باشد، لذا ضروری است مشمولین طرح نسبت به دریافت کارت جدید خود در اسرع وقت اقدام نمایند.

 به گزارش روابط عمومی اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری خوزستان، برابر اظهارات آقای حمید سیلاوی مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی، پیش ثبت نام اعزام اتباع خارجی مقیم جمهوری اسلامی ایران بویژه استان خوزستان از 23 شهریور ماه شروع و تا پایان روز 29 شهریور ادامه دارد. ایشان اعلام کرد اتباع خارجی با در دست داشتن اصل و کپی مدارک اقامتی از جمله دفترچه پناهندگی جمعی، کارت آمایش و یا هویت و یا برگه شرکت در طرح شناسایی و سرشماری می توانند با مراجعه به این اداره کل نسبت به پیش ثبت نام جهت اعزام به همایش بزرگ اربعین حسینی (ع) شرکت نمایند.

سیلاوی افزود: در حال حاضر پیش ثبت نام صورت می گیرد و در ثبت نام نهائی افراد ضمن پرداخت مبلغ مورد نظر تعیین شده همانند اتباع ایرانی، نسبت به تکمیل اطلاعات خود در سامانه سدک و یا در دفاتر پیشخوان دولت، ثبت نام خود را نهائی کنند.

مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی خوزستان اعلام کرد: در سال گذشته بیش از 200 هزار نفر از اتباع خارجی مقیم و غیرمقیم جمهوری اسلامی ایران در مراسم عظیم اربعین حسینی شرکت نموده اند این افراد شامل 75 هزار نفر پناهنده و مهاجر مقیم جمهوری اسلامی ایران و ما بقی از 93 کشور جهان در این مراسم شرکت نموده اند. امسال برآورد می شود بیش از 300 هزار نفر در این مراسم معنوی و حماسی از اتباع خارجی شرکت نمایند. کلیه اعزام ها به صورت کاروانی صورت می گیرند و اتباع خارجی ضمن ثبت نام نهائی دردفاتر اعلام شده می بایست در کاروان هایی که این اداره کل تعیین می کند نیز ثبت نام نمایند. البته بابت ثبت نام در کاروان ها هیچ مبلغی پرداخت نخواهند کرد.

حمید سیلاوی مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی نیز افزودند: در این اداره کل علاوه بر ثبت نام جهت اعزام به اربعین حسینی (ع)، طرح سرشماری و شناسایی اتباع خارجی که دارای مدرک معتبر ولی تاریخ گذشته، شرکت کنندگان در طرح های سرشماری قبلی به همراه دارند، بازماندگان از شرکت در طرح های آمایش 1 تا 9 و خانواده هائی که چند نفر آنان مدرک ندارند شروع شده است. اتباع خارجی مقیم جمهوری اسلامی ایران که دارای شرایط فوق باشند و تاکنون از کشور خارج نشده اند می توانند در این طرح شرکت نمایند.

 حمید سیلاوی مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری خوزستان اعلام کرد:

کلیه اتباع خارجی مجاز می توانند از خدمات طرح بیمه سلامت اتباع خارجی استفاده نمایند.

وی گفت: این طرح از تاریخ 7 اسفند 95 آغاز شد و به مدت یکسال ادامه خواهد داشت.

مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری خوزستان در مورد نحوه ثبت نام این طرح گفت: تمامی اتباع خارجی مجاز ساکن در استان جهت استفاده از این طرح می توانند با در درست داشتن کارت شناسایی معتبر به دفاتر پیشخوان دولت مراجعه و ضمن پرداخت حق بیمه ماهیانه 890/378 ریال به مدت یکسال از مزایای این طرح بهره مند گردند.

سیلاوی افزود : جهت سهولت ثبت نام اقشار آسیب پذیر در طرح 50% تخفیف حق بیمه جهت این افراد در نظر گرفته شده است. همچنین بیماران خاص از جمله بیماران هموفیلی، تالاسمی، دیالیزی، پیونده کلیه و ام اس از پرداخت هرگونه هزینه حق بیمه معاف می باشند.

 به گزارش روابط عمومی اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری خوزستان به منظور رفاه حال اتباع خارجی ساکن در مهمانشهر شهید بنی نجار گتوند و سهولت تردد و ایمنی در محیط زندگی پناهندگان پروژه زیر سازی و آسفالت معابر عمومی فرعی در این مهمانشهر اجرا و مورد بهره برداری قرار گرفت. در این پروژه که به همت اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری خوزستان صورت پذیرفت تعدادی از خیابانهای فرعی در مهمانشهر مجموعاً به متراژ 5700 متر مربع زیر سازی و آسفالت گردید. بودجه ی مورد نیاز جهت اجرای این پروژه از محل اعتبارات مشترک جمهوری اسلامی ایران و کمیساریای عالی سازمان ملل متحد تأمین شده است . لازم به ذکر است در این مهمانشهر پناهندگان اتباع افغانستان و عراق سکونت دارند و از کلیه خدمات شهری ،اجتماعی،رفاهی بر خوردار می باشد.

 به گزارش روابط عمومی اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی، آقای دکتر حسین جودکی مدیر کل امور اتباع خارجی سازمان تأمین اجتماعی کشور و هیات همراه در دیدار با حمید سیلاوی مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری خوزستان بر چگونگی اجرای برنامه تحت پوشش بیمه قرار دادن اتباع خارجی مقیم استان خوزستان بحث و تبادل نظر نموده و در جهت استفاده مطلوب از مزایای بیمه تأمین اجتماعی همانند افراد ایرانی تأیید کردند.

حمید سیلاوی در این دیدار که در اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری خوزستان برگزار شد گفت: علیرغم گذشت بیش از سه دهه از حضور اتباع خارجی در ایران متأسفانه نتوانستیم نگاه اقتصادی و استفاده اقتصادی از اتباع خارجی را در جهت منافع ملی بطور کامل داشته باشیم. وجود اتباع خارجی در کشورمان فرصتی است تا در جهت مشارکت آنان در تولید ملی و استفاده بهینه در جهت منافع ملی گام برداریم. وجود این افراد فرصتی است تا در جهت تحقق شعار سال 1396 مقام معظم رهبری یعنی اقتصاد مقاومتی، تولید اشتغال، برنامه ریزی و آینده نگری نمائیم و بر تولید ناخالص ملی بیفزائیم.

مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری خوزستان افزود: وجود اتباع خارجی در کشورمان که شامل اتباع خارجی پناهنده و مهاجر، اتباع خارجی شاغل در واحدهای تولید و صنعتی، اتباع خارجی گردشگر و زیارتی و اتباع خارجی که به صورت غیرقانونی در کشورمان اقامت دارند، غنیمتی است که علاوه بر کنترل آنان به لحاظ امنیتی، از فرصت حضور آنان در جهت پیش برد اهداف اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و عمرانی جمهوری اسلامی ایران نهایت استفاده را داشته باشیم. وی افزود: در این مدت تلاش کردیم که اتباع خارجی مقیم استان خوزستان سربار جامعه نباشند بلکه در جهت اشتغال، تولید و استفاده از توانمندی های آنان نهایت استفاده را بنمائیم.

سیلاوی گفت: برای نخستین بار در طرح آمایش 11 اتباع خارجی برای پناهندگان و مهاجران خارجی که در سطح استان اشتغال و فعالیت می کنند، کارت کار صادر کرده ایم و ضمن شناسایی کارفرمایان، اقدام به بیمه کردن آنان از طریق بیمه سلامت نموده ایم. در برنامه بعدی در جهت ساماندهی اتباع خارجی مقیم استان خوزستان ضمن فعال نگه داشتن هیات فنی اشتغال اتباع خارجی و شناسنامه دار کردن اتباع خارجی شاغل در واحدهای تولیدی و صنعتی، برای اتباع خارجی پناهنده و مهاجر پروانه کار تشکیل و برای آنان کارت کار صادر خواهد شد. وی افزود: در همین راستا اقدامات متعددی جهت اینکه همگی آنان تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی قرار گرفته و بتوانند از مزایای آن استفاده نمایند صورت پذیرفته است.

آقای دکتر حسین جودکی مدیر کل امور اتباع خارجی سازمان تأمین اجتماعی کشور ضمن تقدیر و تشکر از همکاری مجدانه اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استان خوزستان اعلام کرد: هر فرد تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی علاوه بر بحث هزینه درمان، از مزایای دیگر مانند حق بازنشستگی، پرداخت دیه و خسارات ناشی از کار و از کار افتادگی و غیره بهره مند خواهد شد. وی افزود: یکی از مشکلات و معضلات جدی بکارگیری خارج از ضوابط اتباع خارجی توسط کارفرما به طور غیرمجاز و غیرقانونی، بحث صدمات و اتفاقات در حین فعالیت و کار است که منجر به محکومیت کارفرمایان از سوی محاکم قضائی بواسطه شکایت شاغلان اتباع خارجی است. مدیر کل اتباع خارجی سازمان تأمین اجتماعی کشور گفت: اکثر اتباع خارجی که بیش از 20 سال در کشورمان اقامت دارند و تاکنون نیز به کشورشان بازگشت ننمودند و سابقه کار دارند به علت عدم تحت پوشش قرار نگرفتن بیمه، هیچ گونه حقوقی به آنها تعلق نگرفته است. وی اضافه کرد:  با توجه به مزایای تحت پوشش قرار گرفتن شاغلین و به جهت جلوگیری از ضرر و زیان دو طرفه کارفرما و کارکنان، با همکاری ادارات کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استان ها، طرح بیمه تأمین اجتماعی را گسترش خواهیم داد.

در این دیدار آقایان وقائی معاون اداره کل امور اتباع خارجی سازمان، ابراهیم زاده رئیس گروه تأمین اجتماعی سازمان و آقای صباغ معاون اداره کل تأمین اجتماعی استان خوزستان، مدیر کل امور اتباع خارجی سازمان تأمین اجتماعی کشور، را همراهی نمودند. در این جلسه توافق گردید که در اجرای طرح آمایش 12 کلیه اتباع خارجی تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی قرار گیرند. لازم به ذکر است در حال حاضر بیش از 32 هزار نفر اتباع خارجی پناهنده و بیش از 3 هزار از اتباع خارجی شاغل در واحدهای تولیدی و صنعتی تحت پوشش انواع بیمه های سلامت، تأمین اجتماعی و غیره می باشند.

 حمید سیلاوی مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری خوزستان اعلام کرد: اقامت، تردد و اشتغال اتباع خارجی در هر کشوری مستلزم رعایت قوانین و مقررات همان کشور است. جمهوری اسلامی ایران از جمله کشورهایی است که به تمامی تعهدات بین المللی مصوب در سازمان ملل متحد در جهت اقامت، تردد و اشتغال اتباع خارجی پایبند و متعهد می باشد. نمونه بارز آن که بارها طبق اظهارات مسئولین کمیساریای عالی امور پناهندگان سازمان ملل متحد اعلام شده این ست که  ایران به خوبی و حتی بیش از تعهدات خود پایبند به تعهدات کنوانسیون 1951 و پروتکل الحاقی سال 1967 در مورد وضعیت پناهندگی بوده و در این زمینه به عنوان سر آمد و الگویی برای سایر کشورها تعیین شده است.

مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری خوزستان با اشاره به برخی از اسناد مهم بین المللی در این زمینه افزود: جمهوری اسلامی ایران در مورد وضعیت پناهندگان اتباع خارجی برابر کنوانسیون 1951 و پروتکل 1967 سازمان ملل متحد، در خصوص دیپلمات های خارجی بر اساس مفاد کنوانسیون وین در روابط دیپلماتیک مصوب 1961 و در خصوص اشتغال و بکار گیری اتباع خارجی نیز بر اساس مقاوله نامه و توصیه نامه تکمیلی سازمان بین المللی کار (ILO) عمل می کند. لذا جمهوری اسلامی ایران براین اساس و برابر تعهدات بین المللی،قوانین و مقررات داخلی تعیین کرده و مطابق احکام و دستورات شرع اسلام و نیز کنوانسیون های بین المللی برای اتباع خارجی تعیین تکلیف نموده است.

سیلاوی گفت: در داخل کشورمان قوانین ورود و خروج ،اقامت ،تردد و اشتغال اتباع خارجی شفاف و اجرایی می باشد.در خصوص ورود و اقامت اتباع خارجه ،« قانون راجع به ورود و اقامت اتباع خارجه در ایران مصوب سال 19/2/1310 و اصلاحیه های بعدی آن » چگونگی امر را مشخص کرده است. همچنین آئین نامه پناهندگان مصوب 25/9/1342 و اصلاحات بعدی آن ، و نیز آئین نامه اجرایی قانون ورود و اقامت اتباع بیگانه مصوب 12/3/1352 هیأت وزیران با اصلاحات بعدی و سایر قوانین و آیین نامه ها در این زمینه تعیین شده است.در خصوص دیپلمات های خارجی نیز قانون کنوانسیون وین درباره روابط کنسولی مصوب 24 آوریل 1963 که در تاریخ 4/12/1353 به تصویب مجلس شورای ملی (مجلس شورای اسلامی) رسید و همچنین قانون وظایف وزارت امور خارجه مصوب 28/1/1364 و سایر قوانین و آئین نامه تعیین شده است.

 وی افزود: در خصوص اشتغال و بکارگیری اتباع خارجی نیز عملکرد طبق قانون کار جمهوری اسلامی ایران و اساسنامه سازمان بین المللی کار اعلامیه فیلادلفیا، مربوط به هدف ها و مقاصد سازمان بین المللی کار کنوانسیون بین المللی حمایت از حقوق تمام کارگران مهاجر و  خانواده آنها صورت می گیرد.

سیلاوی افزود: اشتغال و بکارگیری اتباع خارجی باید تحت شرایطی و مطابق قوانین باشد. در این راستا قانون گذار تأکید دارد آن عده از اتباع خارجی می توانند از حق کار در کشور برخوردار باشند که به صورت مجاز و قانونی وارد کشور شده باشند و افرادی که به صورت غیر مجاز وارد کشور می شوند به هیچ عنوان نباید به کار گرفته شوند و در صورت سرپیچی از قانون کارفرما به مجازات محکوم خواهد شد.

مدیر کل اتباع و مهاجرین خارجی استانداری خوزستان گفت: اتباع خارجی در ایران برای اشتغال باید دارای روادید ورود با حق کار مشخص و پروانه کار مطابق قوانین و آئین نامه های مربوطه باشند.در این میان اتباع خارجی ای که منحصراً در خدمت ماموریت های دیپلماتیک و کنسولی هستند با تایید وزارت امور خارجه ،کارکنان و کارشناسان سازمان ملل متحد و سازمانهای وابسته به آنها با تایید وزارت امور خارجه،خبر نگاران خبر گزاریها و مطبوعات خارجی به شرط توافق متقابل و تأیید وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از داشتن روادید ورود با حق کار مشخص و پروانه کار برخوردار هستند. وی گفت: قانون اشتغال اتباع بیگانه در ایران مشتمل بر 10 ماده و 3 تبصره چگونگی بکارگیری و اشتغال اتباع خارجی را مشخص کرده است. ماده 129 این قانون وزارت تعاون ،کار و رفاه اجتماعی را مکلف کرده که نسبت به تهیه آئین نامه های اجرایی مربوط به اشتغال اتباع بیگانه از جمله نحوه صدور،تمدید،تجدیدو لغو پروانه کار و نیز شرایط انتخاب اعضای هیات فنی اشتغال اتباع بیگانه مذکور در ماده 12 اقدام نموده و این قانون را به تصویب هیات محترم وزیران برساند که در حال حاضر این امر مورد تصویب قرار گرفته و هم اکنون علاوه بر هیات مرکزی در وزارت مذکور در 31 استان نیز این هیات ها در حال فعالیت می باشند.

سیلاوی گفت: برای محدود کردن حضور بیگانگان در بازار اشتغال کشورمان دلایل زیادی وجود دارد که کارفرمایان و واحد های تولیدی که آنان را بدون مجاز بکار می گیرند می بایست به آن آگاهی داشته باشند. اشتغال غیر مجاز اتباع بیگانه یکی از علل بالا بودن نرخ بیکاری در کشور است زیرا هزاران فرصت شغلی جویندگان کار این کشور را اشغال می کنند. وی افزود نیروی کار خارجی همچنین سبب کاهش ضریب امنیت شغلی در بازار کار کشور، نبود بهداشت روانی برای نیروی کار ایرانی ،تغییر فرهنگ کار و اشتغال،کاهش در آمد ناخالص ملی از طریق انتقال ارز و کسب رایگان مهارت در صنایع و انتقال تکنولوژی بی واسطه به خارج از کشور می شود.

دبیر کارگروه اتباع بیگانه استان خوزستان افزود: اقامت اتباع خارجی در جمهوری اسلامی ایران در سه حالت قابل انجام است. یک حالت آن پناهندگی است، که تاکنون جمهوری اسلامی ایران بیش از یک و نیم میلیون نفر از پناهندگان را پذیرفته است. حالت دیگر دیپلمات ها و کارکنان سازمان های بین المللی و خبرنگاران و همچنین مزدوجین با اتباع ایرانی هستند که برابر قوانین بین المللی و جمهوری اسلامی ایران صورت می گیرد. حالت سوم نیز شاغلین دارای پروانه کار در واحدهای تولیدی و صنعتی هستند.

وی ادامه داد: به غیر از این حالت ها، اتباع خارجی یا صرفاً به صورت سیاحتی و زیارتی ، با ویزای A و به صورت محدود و حداکثر 3 ماهه می توانند وارد کشور شوند و پس از اتمام مهلت تعیین شده در روادید نیز می بایست از کشور خارج شوند . یا اینکه به صورت غیرقانونی و غیرمجاز و از مبادی غیررسمی و غیرقانونی وارد کشور می شوند. افراد اخیر اتباع خارجی غیرمجاز محسوب می شوند که یقیناً برخورد لازم با آنها صورت خواهد گرفت. کما اینکه هر سال تعداد زیادی از این افراد شناسایی، دستگیر و به کشورشان طرد می شوند. علاوه بر این کارفرمایانی که این افراد را بکار می گیرند نیز جریمه و در بعضی مواقع لغو پروانه می شوند. این افراد حق اقامت و سکونت، تردد و اشتغال در کشور را ندارند.

مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری خوزستان اظهار کرد: در استان خوزستان با هماهنگی خوب اعضای کارگروه فرعی اتباع بیگانه، تمامی موارد رصد شده و تلاش های لازم در جهت ایجاد محیطی امن برای اتباع خارجی مجاز و محیطی نا امن را برای اتباع خارجی غیرمجاز صورت پذیرفته است وی افزود: ضمن اینکه با اتباع خارجی غیرمجاز به شدت برخورد شده و از ارایه هر گونه خدمات به آنها خودداری می گردد، اما تمامی امکانات لازم از جمله سکونت، تحصیل و آموزش، اشتغال، سواد آموزی، بهداشت و درمان، تحصیلات عالی و سایر رفاهیات همانند اتباع ایرانی، برای اتباع خارجی مجاز فراهم شده و آنها از حقوق قانونی مناسبی برخوردار می باشند.

سیلاوی گفت: بنابراین لازمه اقامت، اشتغال و تردد اتباع خارجی در کشور و استان خوزستان رعایت قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران می باشند. کما اینکه طبق قوانین و مقررات، بیش از 12 هزار پناهنده و مهاجر، بیش از 3000 کارشناس خارجی دارای اقامت و بیش از 400 هزار نفر از اتباع خارجی در سال به صورت گردشگر سیاحتی و زیارتی در استان خوزستان تردد می نمایند.

وی خاطر نشان کرد: برای ساماندهی اتباع خارجی در کشور و استان خوزستان بشدت نیازمند همکاری مردم عزیزمان و بویژه کارفرمایان و پیمانکاران ایرانی در جهت جلوگیری از بکارگیری و عدم ایجاد زمینه استمرار سکونت و معیشت اتباع خارجی غیرمجاز هستیم.

 به گزارش روابط عمومی اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری خوزستان آقای سیوانکا داناپالا نماینده کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در جمهوری اسلامی ایران و هیئت همراه طی سفر به استان خوزستان از وضعیت و محل اسکان پناهندگان خارجی ساکن استان خوزستان بازدید نمودند.ایشان همچنین طی این سفر ضمن برگزاری نشست مشترک با مدیر کل اتباع و مهاجرین خارجی استانداری خوزستان به بررسی روند رسیدگی به امور پناهندگان و بررسی اجرای پروژه های مشترک پرداختند . در این نشست که در محل اداره کل اتباع و مهاجرین خارجی استانداری خوزستان برگزار گردید، حمید سیلاوی مدیر کل اتباع و مهاجرین خارجی استانداری خوزستان بر لزوم اجرای پروژه های ضروری و برابر مجموعه طرح های راهبردی برای پناهندگان از جمله بازگشت داوطلبانه ، دسترسی به سرپناه و خدمات اجتماعی اساسی، معیشت و تقویت امنیت غذایی ،حمایت اجتماعی ، حفاظت محیط زیست و اسکان مجدد و همچنین مشارکت فعال در پروژه های سلامت از جمله نهادینه نمودن رویکرد کشاورزی پایدار و بهبود معیشت جوامع پناهنده، انجام فعالیت های کشاورزی پایدار ،اجرای پروژه های فضای سبز و بوستان روستایی و مشارکت در کنترل ریزگردهای محلی و معاینه های سلامت جسمانی تاکید کرد.

سیلاوی افزود: ماخواهان فعالیت دانرهای فعال از جمله انجمن پناهندگان دانمارک (DRC) ، صندوق کودکان سازمان ملل متحد (UNICEF) ، سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد(UNESCO) ، بنیاد بین المللی امداد جهان (IWRF) ،موسسه کنشگران توسعه پارس(PARS) ،موسسه خیریه زنجیره امید(COH) ،انجمن حمایت از زنان و کودکان پناهنده(HAMI) ،سازمان امور پناهندگی نروژ(NRC)،سازمان بهداشت جهانی(WHO)،سازمان جنگلها ،مراتع و آبخیز داری کشور(FRWO)،جمعیت حمایت از بهبود یافتگان(SRSB) و سایر واحد ها و موسسات بین المللی در امر رفع مشکلات پناهندگان و زیست محیطی هستیم و انتظار داریم همانگونه که در سایر کشورها و استان های کشورمان فعالیت دارند در استان خوزستان نیز فعال شوند.

مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی اعلام کرد: در سال 2015 با معرفی 19 پروژه عمرانی ،بهداشتی و درمانی ،آموزشی ،ارتقا مهارت و اجتماعی با اعتبار 11 میلیارد ریال به انجام رسید در سال جاری میلادی 2016 نیز با اجرای 24 پروژه با اعتبار 12 میلیارد ریال در حال انجام است. برای سال 2017 نیز 42 پروژه با اعتبار 36 میلیارد ریال معرفی شد که پس از بررسی پروژه های ضروری نهایی خواهد شد.

در ادامه ی این سفر ، با حضور مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری خوزستان ، سیوانکا داناپالا رئیس کمیساریای عالی در امور پناهندگان سازمان ملل در ایران ، الکساندر کیشارا رئیس کمیساریای عالی در امور پناهندگان جنوب غرب ایران و     تنی چند از مسئولین استانی و شهرستان گتوند از محل اسکان اتباع خارجی پناهنده در استان خوزستان بازدید و از  یک باب مدرسه 5 کلاسه که از اعتبارات مشترک کمیساریا و دولت جمهوری اسلامی در محل مهمانشهر شهید بنی نجار گتوند  احداث شده است ،بهره برداری به عمل آمد .

 به گزارش روابط عمومی اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری خوزستان، حمید سیلاوی مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی اعلام کرد با توجه به اشتیاق اتباع خارجی مقیم جمهوری اسلامی ایران و اتباع خارجی مسلمان در سایر کشورها و اعلام آمادگی آنها جهت شرکت در مراسم عظیم اربعین حسینی (ع) بیش از 190 هزار نفر از 93 کشور در مراسم اربعین حسینی (ع) سال 1395 شرکت کردند.

سیلاوی افزود: با توجه به تصمیم ستاد اربعین کشور و استان خوزستان و احتمال مشارکت خیل عظیمی از اتباع خارجی در مراسم بزرگ اربعین حسینی (ع)، کمیته اتباع خارجی اربعین تشکیل شد. در همین راستا علیرغم فرصت کم تشکیل کمیته هماهنگ کننده، در اسرع وقت زیرساخت ها و امکانات لازم خدمات رسانی برای زوار اتباع خارجی در محدوده یادمان شهداء شلمچه احداث و مکان و گذر مجزا مناسب برای اتباع خارجی در مرز شلمچه ایجاد گردید. از جمله خدمات ارائه شده در محل گذر زوار اتباع خارجی می توان به جانمائی استقرار مواکب، امکانات رفاهی، سرویس های بهداشتی، استقرار اتوبوس های بین شهری و اتوبوس های خدمات رسان، استقرار آتش نشانی، آمبولانس، اکیپ پزشکی، تعمیرات و خدمات برق و آب و سایر خدمات لازم اشاره نمود.

مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری خوزستان اعلام کرد : به همین منظور 8 موکب در مرز شلمچه ویژه اتباع خارجی احداث گردید که عبارتند از 2 موکب اتباع عراقی مقیم خوزستان، یک موکب کانون صنفی دفاتر کفالت و اشتغال اتباع خارجی، یک موکب استان کهگیلویه و بویر احمد، 4 موکب اتباع افغانستان مقیم استان های تهران، خراسان رضوی، یزد و اصفهان. این مواکب طی این مدت اقدام به پخت و توزیع 125 هزار پرس غذا، 20 هزار قوطی کنسرو، 70 هزار بطری آب معدنی، 30 هزار کیک و آبمیوه، نصب 25 تخته چادر گروهی، تأمین 3200 تخته پتو و توزیع چائی، خرما و میوه نموده اند.

حمید سیلاوی اظهار داشت: هماهنگی لازم به جهت خدمات رسانی و جذب کمک ها و انجام امور زوار به عهده این اداره کل قرار گرفت و ادارات کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری های سراسر کشور با همکاری مجدانه خود در جهت هدایت زوار و تامین مایحتاج اقدامات مؤثری را به عمل آوردند.

وی با بیان این مطلب که اتباع خارجی شرکت کننده در مراسم اربعین دو گروه بودند، اعلام داشت: گروه اول اتباع خارجی کسانی بودند که جمهوری اسلامی ایران را بعنوان ترانزیت و گذر انتخاب کرده و پس از ورود از مرزهای رسمی میرجاوه - الغدیر سیستان و بلوچستان، تایباد دوغارون خراسان رضوی، بازرگان آذربایجان غربی و آستارا استان گیلان به سمت خوزستان حرکت و در مرز شلمچه مورد استقبال قرار گرفتند. گروه دوم اتباع خارجی مقیم جمهوری اسلامی ایران می باشند که بیش از 77 هزار نفر از آنان از جمله اتباع افغانستان و عراق در این مراسم شرکت نمودند.

سیلاوی گفت: زوار اتباع خارجی ترانزیتی از 93  کشور بودند که بیشترین تعداد آنان از کشورهای افغانستان، پاکستان، آذربایجان، هندوستان، ترکیه، گرجستان، روسیه، لبنان، سوریه، عربستان، تاجیکستان، اندونزی و بحرین بودند. بیشترین تعداد زوار اتباع خارجی از قاره
آسیا با 167075 نفر و سایر قاره ها نیز 9926 نفر اروپا، 364 نفر آفریقا، 52 نفر اقیانوسیه و 29 نفر از قاره آمریکا در این مراسم شرکت نمودند.

وی افزود: 4/92 درصد زوار اتباع خارجی از مرز شلمچه، 2/5 درصد از مرز مهران، 1/2  درصد  از مرز چزابه در ایام اربعین حسینی یعنی از 11/7/95 لغایت 2/9/95 به سمت عراق به قصد شرکت در مراسم عظیم اربعین گذر کردند.

وی با بیان آمار تفکیکی اتباع خارجی حاضر در مراسم اربعین حسینی اعلام داشت: بیش از 75 هزار نفر از اتباع افغانستان و بیش از 2500 اتباع عراقی مقیم جمهوری اسلامی ایران و بیش از 114 هزار نفر نیز به صورت ترانزیت از 93 کشور پس از گذر از مسیر جمهوری اسلامی ایران در مراسم عظیم اربعین در کربلای معلی شرکت نموده اند.

حمید سیلاوی افزود: در سال 93 حدود 23 هزار نفر، در سال 94 بیش از 53 هزار نفر و در سال 95 بیش از 177 هزار نفر از اتباع خارجی از مرزهای شلمچه و چزابه جهت شرکت در مراسم اربعین حسینی (ع) شرکت کردند که نشان از افزایش چشم گیر مشتاقان اباعبدالله الحسین (ع) می باشد. یقیناً با توجه به روند به افزایش حضور زوار اتباع خارجی ،در سال 1396 احتمال حضور بیش از 350 هزار نفر در این مراسم پیش بینی شده است که لازم است از هم اکنون در جهت استقبال و خدمات رسانی مناسب برنامه ریزی نمائیم.

 برگزاری شکوهمند حماسه معنوی اربعین سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) و پیروزی های مستمر ملت مسلمان عراق در جنگ با گروه های تکفیری-  صهیونیستی بیش از پیش موجب یأس و سرخوردگی تروریستها و حامیان خونخوار آنها شده است.

تروریستهای وحشی که از ابتدائی ترین اصول انسانی و اسلامی محروم و بی بهره اند از آنجائیکه در صحنه نبرد و مبارزه میدانی ناتوان و شکست خورده اند، از سر استیصال و درماندگی دست به اقدامات غیرانسانی و ناجوانمردانه می زنند.

اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری خوزستان انفجار ددمنشانه گروه های تکفیری – صهیونیستی در منطقه حله عراق که منجر به شهادت و مجروح شدن تعدادی از زائران عزیز حضرت سید الشهداء (ع) از جمله جمعی از هم وطنان ایرانی و نیز گروهی از اتباع خارجی مقیم ایران گشت را محکوم می نمایند.

بی تردید اینگونه اقدامات وحشیانه عزم و اراده مسلمانان و شیعیان جهان را در جهت پر شور و پر بارتر برگزار نمودن مراسم وحدت بخش اربعین سرور آزادگان استوارتر خواهد ساخت.

اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری خوزستان این حادثه ی دردآور و نیز شهادت جمعی از زائران ایرانی و اتباع افغانستانی مقیم جمهوری اسلامی ایران در انفجار حله عراق را به محضر امام زمان (عج)، مقام معظم رهبری و کلیه مسمانان و شیعیان جهان تسلیت عرض نموده و برای خانواده ها و بازماندگان داغدارشان صبر و اجر مسئلت می نماید.

 

روابط عمومی اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی

استانداری خوزستان

 به گزارش روابط عمومی اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری خوزستان، مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی اعلام کرد همه اتباع خارجی مجاز ساکن استان می توانند از مزایای بیمه سلامت استفاده نمایند .

حمید سیلاوی گفت: با توجه به امضاء تفاهم نامه مشترک درخصوص دسترسی پناهندگان خارجی به بیمه سلامت همگانی، پناهندگان افغانی و عراقی ساکن استان خوزستان می توانند حداکثر تا تاریخ 9/7/95 با مراجعه به یکی از شعب دفاتر پیشخوان دولت که دارای گیشه بیمه سلامت باشد، نسبت به ثبت نام کلیه افراد خانواده اقدام نمایند.

مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استاند اری خوزستان اظهار کرد: هزینه اداری و چاپ دفترچه بیمه 45  هزار ریال بوده و بیماران خاص و اقشار آسیب پذیر و اعضاء خانواده بیماران خاص از پرداخت سایر هزینه ها به جز مبلغ مذکور معاف خواهندبود. هزینه فرانشیز نیز برای پناهندگان آسیب پذیر  و اعضاء خانواده بیماران خاص و همچنین سایر پناهندگان به میزان 10% در بستری کامل و 30% در خدمات پاراکلینیکی می باشد.

حمید سیلاوی گفت: مدارک مورد نیاز برای ثبت نام شامل کارت آمایش 10، 11، کارت هویت و یا برگ تردد معتبر، پرداخت هزینه در بانک های معرفی شده، یک قطعه عکس از هر عضو خانواده و گواهی صادره از پزشک معتمد بیمه سلامت برای بیماران خاص می باشد. وی افزود: مجری این طرح سازمان بیمه سلامت ایران بوده و کلیه اتباع افغانستانی و عراقی دارای کارت آمایش و هویت را شامل می گردد.

 وی اعلام داشت: بسته خدماتی شامل هزینه های بستری و پاراکلینیکی ( ویزیت پزشک، دارو، آزمایش و رادیولوژی)و محل ارائه خدمات نیز بیمارستان های دولتی و طرف قرارداد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می باشد. بیماران خاص نیز شامل هموفیلی، تالاسمی، دیالیز، پیوند کلیه و ام.اس می باشد.

مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری خوزستان اعلام کرد: با توجه به مهلت محدود ثبت نام، از همه پناهندگان خارجی استان خوزستان تقاضا داریم در اسرع وقت و در زمان تعیین شده نسبت به مراجعه به دفاتر پیشخوان تعیین شده و ثبت نام در طرح اقدام نمایند.

 حمید سیلاوی مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری خوزستان اعلام داشت: به جهت تسهیل در ورود، خروج ، اقامت، اسکان و اشتغال اتباع خارجی در سطح استان خوزستان براساس دستورالعمل ابلاغی از وزارت کشور، طرح ساماندهی اتباع خارجی از روز شنبه مورخ 23/5/95 اجرا خواهد شد.

سیلاوی بیان داشت: اتباع خارجی حاضر در استان به دو گروه عمده مجاز و غیرمجاز تقسیم شده که هرکدام از این گروه ها نیز به نوبه خود در چند بخش مجزا دسته بندی می شوند.

وی افزود: گستره این طرح گروهی از اتباع خارجی مجاز و نیز گروهی از اتباع غیرمجاز را که دارای ویژگی های خاصی می باشند در بر خواهد گرفت و کلیه افرادی که واجد این شرایط هستند لازم است جهت بهره مندی از مزایای طرح از روز شنبه مورخ 23/5/95 ضمن در دست داشتن مدارک لازم به محل اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری خوزستان مراجعه نمایند.مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری خوزستان ضمن بیان  این مطلب که اتباع خارجی مجاز به 4 گروه تقسیم بندی شده و گروه اول الزاماً باید در طرح شرکت نمایند به بیان ویژگی های مربوط به هر گروه از آنها پرداخت.

سیلاوی گفت: گروه اول اتباع خارجی مجاز کسانی هستند که به صورت پناهنده در استان اقامت دارند . دارندگان کارت آمایش و هویت اتباع خارجی می بایست از روز شنبه 23/5/95 با مراجعه به اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استان، نسبت به نوبت گیری و تکمیل پرونده و انجام کارهای مقدماتی برای صدور کارت جدید اقدام نمایند. بدیهی است عدم مراجعه و صدور کارت به منزله خروج از کشور و تبدیل آنان به افراد غیرمجاز خواهد بود که در صورت دستگیری کارت های قبلی باطل و از کشور طرد خواهند شد.

وی با بیان خصوصیات دومین گروه از اتباع خارجی مجاز بیان داشت: گروه دوم اتباع خارجی مجاز کسانی هستندکه در واحدهای تولیدی و صنعتی شاغل هستند این افراد جهت اشتغال و اقامت یا باید کارت کار از اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی دریافت کنند و یا در صورت نیاز به تخصص آنان، کارفرمایان و پیمانکاران می توانند با مراجعه به دبیرخانه هیأت فنی اشتغال واقع در اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی طبق ماده 120 و 121 قانون کار تقاضای اعلام نیاز و تشکیل پرونده نمایند. پس از طرح موضوع در هیات فنی اشتغال در صورت موافقت هیات ویزای آنان از A به F تبدیل و ضمن شروع بکار، اقامت یکساله نیز دریافت خواهند کرد.

در صورت عدم تقاضا یا عدم اخذ موافقت هیات فنی اشتغال استان توسط کارفرمایان ، ضمن طرد اتباع خارجی طبق ماده 181 قانون کار علاوه بر جریمه نقدی ، افراد مرتکب جرم به دستگاه قضایی معرفی خواهند شد لازم به ذکر است تاکنون بیش از 450 واحد متخلف در این زمینه شناسایی و بالغ بر 52 میلیارد ریال جریمه شده اند.

مدیر کل امور اتباع خارجی خوزستان با بیان این مطلب که گروه سوم اتباع خارجی مجاز کسانی هستند با ویزای A و با قصد زیارت، گردشگری و یا درمان به استان خوزستان سفر می کنند، اعلام داشت: این افراد می بایست در هتل ها اقامت نمایند و حق سکونت در منازل شخصی و یا اجاره کردن منزل را ندارند. یقیناً در صورت شناسایی موارد خلاف در این زمینه اتباع خارجی را دستگیر و طرد خواهیم کرد و بنگاه مشاوراملاکی که نسبت به  عقد قرارداد مبادرت کرده جریمه و لغو پروانه خواهد شد. بنابراین طبق قانون کسی حق سکونت دادن به این گروه از اتباع خارجی را ندارد. مگراینکه با اطلاع به نیروهای محترم انتظامی و اخذ موافقت آنان صورت پذیرد.

وی در ادامه افزود: گروه چهارم از اتباع خارجی مجاز کسانی هستند که به صورت هیات های سیاسی، مذاکره کنندگان و سرمایه گذاران و با هماهنگی قبلی وارد استان می شوند. دعوت کنندگان از این هیات ها می بایست قبل از ورود آنان، درخواست خود را به اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استان اعلام نمایند. در غیر اینصورت عواقب بعدی متوجه دعوت کننده خواهد بود.

سیلاوی در ادامه ضمن بیان اینکه اتباع خارجی غیرمجاز حاضر در استان نیز به دو دسته، دسته می شوند اعلام داشت:

دسته اول از اتباع غیرمجاز کسانی هستند که دارای کارت  و مدرک باطله ( مدرک اقامتی تاریخ گذشته، شرکت کنندگان در طرح های شناسایی سال های 85 و 89، خانواده های دارای همسر ایرانی، ایرانیان بازگشتی از عراق و خانواده هایی که دارای فرزند دانش آموز ثبت نام شده در مدارس خوزستان) بوده که می بایست از شنبه 23/5/95 به اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استان مراجعه و برای تکمیل پرونده و انجام مصاحبه اقدام نمایند تا در صورت داشتن شرایط لازم از غیرمجاز به مجاز تبدیل شوند.

وی افزود : دسته دوم از اتباع غیرمجاز کسانی هستند که فاقد مدرک اقامتی و ترددی هستند که می بایست هرچه سریعتر استان را ترک کنند ، در غیر اینصورت با اجرای طرح ضربتی دستگیر و علاوه بر اعمال قانون، به کشور خودشان طرد خواهند شد.

مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری خوزستان در پایان مجدداً تأکید کرد گروه اول از اتباع خارجی مجاز و همچنین گروه اول از اتباع خارجی غیرمجاز جهت بهره مندی از مزایای طرح ساماندهی لازم است به اداره کل اتباع و مهاجرین خارجی خوزستان مراجعه نمایند.

 به گزارش روابط عمومی اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری خوزستان، حمید سیلاوی مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی اعلام نمود به جهت بالا بردن مهارت و توان شغلی، سطح آموزش های سواد آموزی، توان بخشی و بازپروری اتباع خارجی مقیم استان خوزستان همکاری مؤثری از سوی ادارات کل آموزش فنی و حرفه ای، بهزیستی و آموزش و پرورش صورت گرفته است.

سیلاوی اظهار داشت: فعالیت هایی از قبیل دوره های سواد آموزی، دوره های آموزش فنی و حرفه ای، مهارت های معیشتی، مهارت های زندگی و حضور در برنامه ریزی ها و تصمیم گیری های جهت دار در سطح جامعه محلی، موجب رهایی اتباع خارجی مجاز از فقر و هدایت آنان به سوی خوداتکایی و خودکفایی می گردد.

مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی خوزستان افزود: جهت ارتقاء سطح مهارت و توان شغلی اتباع خارجی مقیم استان خوزستان و همچنین ایجاد زمینه بازگشت داوطلبانه به کشورشان و به دنبال آن ایجاد زمینه اشتغال در استان، با همکاری مؤثر اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان خوزستان اقدام به آموزش اتباع خارجی مقیم استان در بیش از 6 حرفه مفید گردید. از آنجائی که آموزش های فنی و حرفه ای، فرد را برای احراز شغل، حرفه و کسب و کار آماده می کند، در این راستا و با توجه به نیاز بازار داخلی و خارجی، آموزش های لازم به روش های مختلف به اتباع خارجی داده می شود، تا پس از ترک کشورمان و انتقال به کشور متبوع خویش و حتی به کشور ثالث، بتوانند از این آموزش ها استفاده لازم را داشته باشند.

سیلاوی اعلام کرد: طبق بررسی ها و مطالعات صورت گرفته 95% اتباع خارجی مقیم استان خوزستان در دو بخش خدمات و کشاورزی اشتغال دارند و کمتر در واحدهای صنعتی فعالیت و مشغول می باشند وی افزود: در این خصوص آموزش هایی به تناسب نیاز جامعه هدف و متناسب با توانایی افراد داده می شود. در این زمینه آموزش هایی همانند رایانه، خیاطی، تعمیرات خودرو سبک و سنگین، تعمیرات وسایل سرمایشی و گرمایشی، جوشکاری، سیم پیچی، تعمیرات برق ساختمان و خودرو و غیره، صورت گرفته است.

مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی افزود: تاکنون و طی چند سال گذشته بیش از 1200 نفر از اتباع خارجی دوره های آموزشی فنی و حرفه ای را سپری کرده اند و هم اکنون در بازار کار استان خوزستان در حال فعالیت بوده و تعداد زیادی نیز که به کشور خود بازگشت نموده اند در همان حرفه آموزش دیده، مشغول به کار شده است.وی افزود :تلاش ما بر این است که اتباع خارجی مقیم استان سربار جامعه و مصرف گرا نباشند و علاوه بر ایجاد زمینه های شغلی، در تولید استان نیز مثمر ثمر باشند. در همین راستا هم اکنون با آموزش های صورت گرفته، 10 کارگاه فعالیت تولید انواع کیف ها، گلیم بافی و جاجیم بافی، صنایع دستی، خیاطی و تولید کت و شلوار و مانتو و لباس های محلی و همچنین کارگاه جوشکاری و تعمیرات وسایل خانگی در مهمانشهر شهید بنی نجار  گتوند توسط اتباع افغانی راه اندازی و در سطح شهر اهواز، شوش، امیدیه و چند شهر دیگر اتباع عراقی نیز مشغول به کارهای تعمیرات خودرو و سایر فعالیت ها هستند.

سیلاوی افزود : درخصوص رسیدگی به معلولین، مددجویان و افراد بی بضاعت اتباع خارجی مقیم استان، با همکاری موثر و اهتمام اداره کل بهزیستی، در زمینه های توانبخشی، ارائه خدمات مشاوره، درمان معلولین، حرفه آموزی، بازپروری و سایر خدمات مورد نیاز، اقدامات لازم صورت گرفته است. در برخی خانواده های اتباع خارجی پناهنده در استان خوزستان نیز مانند سایر افراد و دیگر جوامع، بر  اثر عوامل ژنتیکی و یا عدم رعایت مسائل بهداشتی و محیطی، متأسفانه فرزندان معلول و ناتوانی متولد شده اند، همچنین سالمندان کم توان در بعضی خانواده ها وجود دارند که در جهت توان بخشی و بازپروری در برنامه جامع بهزیستی شرکت داده شده اند.

وی افزود: جهت اجرای برنامه جامع بهزیستی در ابتدا، سه مرحله تعیین تسهیل گر، آموزش و هدایت تسهیل گر و سپس تشخیص معلولیت و تشکیل پرونده برای هرکدام از افراد انجام شده و در نهایت شروع خدمات رسانی که شامل ارجاع جهت طی مراحل پزشکی درمانی، دریافت خدمات توانبخشی، کمک توانبخشی، کمک هزینه سبد غذایی کودکان و سالمندان معلول و درمان طولانی می باشد، متناسب با نیاز فرد انجام خواهد شد.

مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری خوزستان در پایان اعلام نمود: تلاش بر آن است تا با بالا بردن سطح آگاهی و دانش اتباع خارجی، ضمن ایجاد زمینه مساعد و شرایط لازم در زمینه های تحصیل، بهداشت، آموزش، تولید و سایر مشارکت های اجتماعی و فرهنگی، همانند سایر اتباع ایرانی از امکانات موجود در جمهوری اسلامی ایران استفاده نمایند.

جمهوری اسلامی ایران به اذعان سازمان های بین المللی بویژه کمیساریای عالی در امور پناهندگان سازمان ملل متحد در بین کشورهای پناهنده پذیر بیشترین خدمات را به پناهندگان ارائه نموده است و شرایط ادامه حیات آنان را همانند اتباع ایرانی مهیا کرده است.

 به گزارش روابط عمومی اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری خوزستان، حمید سیلاوی مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی اعلام کرد: برابر توافقات و هماهنگی های بعمل آمده اتباع خارجی غیرمجاز که دارای مدرک قانونی تاریخ گذشته هستند و نیز والدین فرزندان ثبت نام شده در مدارس استان و خانواد ه هایی که دارای همسر ایرانی هستند، میتوانند با مراجعه به اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استان خوزستان و با ارائه مدارک و تکمیل پرونده، تقاضای خود را جهت اقامت در استان ارائه نمایند. بدیهی است پس از بررسی و تأیید هویت آنان و در صورت نداشن سابقه ای که دال بر تخلف در تردد و سوء سابقه باشند، برای ارائه خدمات و پذیرش اقامت آنان تصمیم گیری و اقدام خواهد گردید.

حمید سیلاوی افزود: تاکید می نمائیم فقط سرپرست خانوار افراد فوق الذکر یعنی دارندگان مدارک قانونی تاریخ گذشته شامل کارت سبز، کارت تردد 3 الی 4 ماه و کارت هویت و آمایش که بیش از دو مرحله در طرح آمایش شرکت نکرده اند و همچنین والدین فرزندان ثبت نام شده در مدارس ( در اجرای فرمان مقام معظم رهبری) و خانواده هایی که دارای همسر ایرانی باشند، می بایست در جهت مراجعه و تشکیل و تکمیل پرونده اقدام نمایند.

مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری خوزستان اعلام کرد: هیچ گونه تصمیمی برای اتباع خارجی غیرمجاز که هیچ یک مدارک فوق را ندارند، اتخاذ نشده و آنان می بایست استان و کشور را ترک و با روادید وارد جمهوری اسلامی ایران شوند.

حمید سیلاوی تأکید کرد: با توجه به نگاه مثبت جمهوری اسلامی ایران به پناهندگان و مهاجرین خارجی که به عللی کشور خود را ترک و جمهوری اسلامی ایران را به عنوان مأمن و پناهگاه پذیرفته اند، ضروری است کلیه این افراد از انجام کارهای غیرقانونی مانند ورود غیرقانونی، اشتغال غیرقانونی و کارهای که باعث ایجاد سوء سابقه برای آنان شود جداً خودداری نمایند. بدیهی است این افراد در صورت مشاهده توسط نیروهای انتظامی دستگیر و از کشور طرد خواهند شد.

ایشان ضمن اعلام مجدد ممنوعیت اقامت و اشتغال اتباع خارجی غیرمجاز در استان تأکید کرد با توجه به تشدید شناسایی و برگزاری گشت مشترک، علاوه بر دستگیری اتباع خارجی غیرمجاز با کارفرمایان، پیمانکاران و حتی مالکینی که به آنان منزل اجاره داده اند برخورد و طبق ماده 181 قانون کار علاوه بر جریمه نقدی، با توجه به شرایط و وضعیت خاطی و نیز مراتب جرم به مجازات حبس از 91 روز تا 180 روز محکوم خواهند شد. بنابراین ضمن تأکید مجدد بر عدم اقامت غیرقانونی، به کلیه کارفرمایان و پیمانکاران شاغل در استان خوزستان اعلام میگردد از هرگونه بکارگیری اتباع غیرمجاز جداً خودداری نمایند. وی افزود: نهایت تلاش خود را می نمائیم که اتباع خارجی مقیم استان  طبق قانون ، اقامت و اشتغال داشته باشند.

 به گزارش روابط عمومی اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری خوزستان، حمید سیلاوی مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری خوزستان ضمن تبریک فرا رسیدن ماه مبارک رمضان مبنای حضور و ارائه خدمات به اتباع خارجی در استان خوزستان را داشتن مدارک اقامتی معتبر که شامل کارت آمایش یا هویت، روادید یک الی سه ماه و یا روادید با حق کار اعلام نمود.

سیلاوی افزود: تمهیدات و اقدامات لازم برای اجرای مرحله یازدهم صدور کارت اقامتی به پناهندگان و مهاجرین خارجی از اوایل خرداد ماه با حضور نمایندگان انجمن دفاتر کفالت کشور و نماینده وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی صورت گرفته و اتباع خارجی مجاز با مراجعه به اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری خوزستان نسبت به تشکیل و یا تکمیل پرونده خود اقدام نمایند.

مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی خوزستان اعلام کردند: در مرحله یازدهم به کسانی کارت اقامت داده می شوند که سرپرست و اعضا خانواده در این اداره کل حضور یافته تا مراحل ثبت نام در رایانه و اخذ مشخصات فردی و ثبت در سیستم صورت گیرد. بنابراین فقط به کسانی کارت داده می شود که خود شخص حضور یافته و همزمان با وارد کردن مشخصات، کارت چاپ و تحویل داده می شود.

حمید سیلاوی یادآور شدند: در این طرح از افراد بالای 10 سال اثر انگشت و عکس و از افراد ده سال به پائین فقط عکس گرفته می شود. بنابراین ضمن تکمیل پرونده و ثبت مشخصات، افراد کاملاً شناسایی و کارت صادر می شود. مزایای این کار این است که همانند اتباع ایرانی، اتباع خارجی مجاز از این مرحله به بعد با ارائه این کارت کلیه خدمات لازم درکشور جمهوری اسلامی ایران به آنان داده خواهد شد.

سیلاوی یادآور شدند که در سال جاری علاوه بر صدور کارت اقامت، کارت کار نیز برای اتباع خارجی مقیم استان خوزستان داده خواهد شد. اتباع خارجی از بیمه سلامت بهره خواهد برد و همانند ایرانیان، می توانند از بیمه اجتماعی کار نیز برخوردار شوند.

ثبت نام در مراکز آموزشی فنی و حرفه ای نیز از اتباع خارجی مجاز در حال انجام است و اتباع خارجی با مراجعه به مراکز آموزشی فنی و حرفه ای شهرستان های اهواز، شوش و گتوند می توانند در دروه های مورد علاقه ثبت نام و بطور رایگان آموزش ببینند.

ایشان اعلام کردند : به جهت بالا بردن سطح سواد نیز با هماهنگی که با نهضت سواد آموزی استان صورت گرفته اتباع خارجی مجاز می توانند با ثبت نام و شرکت در دوره های فراگیری، به آموزش و سواد آموزی رایگان بپردازند. تلاش جمهوری اسلامی ایران در ارتقاء سطح دانش و کسب مهارت های لازم در حرفه های مختلف برای اتباع خارجی با توجه به توافقات سه جانبه بین اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی، سازمان فنی و حرفه ای و کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان، از سال های گذشته شروع شده و براساس تعهدی که جمهوری اسلامی ایران چه از بعد انسان دوستانه و چه از بعد بین المللی احساس می نماید زمینه های معیشت سالم و ارتقاء سطح رفاه اتباع خارجی به خوبی در حال انجام است.

 

 مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری خوزستان اعلام کرد: مرحله 11 طرح آمایش اتباع افغان و مرحله 10 سایر اتباع خارجی از نیمه فروردین با تکمیل پرونده و مدارک مورد نیاز آغاز  و در خرداد ماه کارت شناسایی صادر خواهد شد. برای اجرای دقیق این طرح می بایست  کلیه مدارک و اطلاعات لازم درپرونده تبعه خارجی تکمیل باشد تا بتوان بر اساس این مدارک نسبت به صدور کارت آمایش اقدام نمود.

 حمید سیلاوی گفت:کلیه اتباع خارجی دارنده کارت آمایش و هویت می بایست به منظور تکمیل مدارک لازم  جهت دریافت کارت جدید به اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری خوزستان مراجعه نمایند. در این خصوص حضور سرپرست خانوار جهت تحویل این مدارک الزامی است. ضمن اینکه جهت ایجاد بانک اطلاعاتی کار آمد با اخذ آخرین تغییرات وقایع اربعه ،انجام اموراداری ، عکسبرداری از فرد و اخذ آثار بیومتریک (انگشت نگاری ) به منظور شناسایی افراد می بایست کلیه اعضاء خانوار شخصاًحضور داشته باشند.

 سیلاوی افزود: طبق برنامه زمانبندی که به فرمانداریها ی کل استان ابلاغیه گردیده اتباع خارجی دارای کارت آمایش  می بایست به ترتیب  شهرستان محل سکونت خود به این اداره کل مراجعه نمایند.بر این اساس کلیه افراد بالای 6 سال لازم است  طبق برنامه اعلام شده جهت تکمیل مدارک ، انجام عکسبرداری و پیگیری سایر مراحل اداری  در اداره  کل اتباع و مهاجرین خارجی استان خوزستان شخصاًحضور یابند.

 مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی افزود:یقیناً هر گونه ارائه خدمات به اتباع خارجی در استان خوزستان ودر کل کشور منوط به شرکت در طرح آمایش و دریافت کارت جدید می باشد. بدیهی است افرادی که نسبت به تکمیل پرونده و دریافت کارت اقدام ننمایند ، امکان ثبت نام در مدارس و دانشگاه ها ، دریافت دفترچه بیمه سلامت ، افتتاح حساب بانکی ، دریافت گواهینامه وغیره را نخواهد داشت و به عنوان فرد غیر مجاز شناخته شده و به محض دستگیری ازکشور اخراج خواهد شد.

 مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی خوزستان اعلام کرد: با توجه به اینکه اطلاعات کلیه ا عضا ی خانوار در سامانه بر اساس فرمت های تعیین شده به روز رسانی خواهد شد ، از این به پس شناسایی افراد  بر اساس اطلاعات جدید صورت خواهد گرفت و هر گونه مدرک قدیمی باطل و بی اعتبار می گردد.بنابراین برای تشخیص اتباع خارجی مجاز از غیر مجازو جلوگیری از دستگیری و طرد از کشورو همچنین استفاده از خدمات جمهوری اسلامی ایران ضروریست کلیه اتباع خارجی مجاز هر چه سریعتر نسبت به تکمیل پرونده وارائه مدارک و دریافت کارت جدید سریعاً اقدام نمایند.

سیلاوی گفت :جمهوری اسلامی ایران بر اساس ماده 27 کنوانسیون پناهندگان متعهد است تا برای پناهندگانی که در سرزمین ایران به سر می برند و فاقد اسناد معتبر مسافرت می باشند،  اوراق هویت صادر نمایند.

همچنین بر اساس تصویب نامه نحوه آمایش اتباع خارجی ، وزارت کشور موظف است به منظور آمایش اتباع خارجی برای کسانی که  حائز یکی از شرایط لازم باشندکارت شناسایی و اجازه اقامت موقت صادر نمایند.

وی بیان داشت: به منظور تکریم هر چه بهتر و بیشتر پناهندگان و تلاش برای بهبود روند رسیدگی به وضعیت اقامتی و اشتغال اتباع خارجی مجاز ، مقدمات اجرای طرح آمایش آغاز شده و صدور کارت جدید منوط به مراجعه به این اداره کل وشرکت در فرآیند طرح می باشدتا برا ساس اطلاعات ثبت شده ، کارت آمایش جدید با ویژگیهای به روز رسانی شده صادر گردد.

سیلاوی در خصوص زمان بندی اجرای طرح افزود:بر اساس زمان بندی صورت گرفته بازه زمانی 15/1/95 لغایت 31/2/95 جهت تکمیل مدارک و رفع نواقص پرونده ها تعیین گشته که این مدت قابل تمدید نخواهد بود. پس از پایان این مهلت از تاریخ 1/3/95 فرآیند صدور و توزیع کارت ها آغاز خواهد شد.

بنابراین از ابتدای خرداد ماه 95 و پس از پایان اعتبار کارتهای شناسایی فعلی، علاوه بر اینکه هیچگونه خدماتی به افرادی که کارت جدید را دریافت ننمایند ارائه نمی گردد، نسبت به دستگیری اتباع خارجی غیر مجاز واخراج آنان از کشور اقدام خواهد شد. چنانکه در سال 1394 نیز بیش از 3181 نفر از اتباع خارجی غیر مجاز در استان خوزستان دستگیر و به کشورشان طرد شده اند.

 

 در پی سفر دو روزه هیئت نمایندگی دفتر کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان در جمهوری اسلامی ایران به استان خوزستان نشست مشتکری در این خصوص برگزار گردید.

 

در همین راستا هیئت نمایندگی دفتر کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان به سرپرستی  لکساندرا کیشارا با حضور در اداره کل اتباع و مهاجرین خارجی استانداری خوزستان، با  حمید سیلاوی مدیر کل  اتباع خارجی استانداری خوزستان دیدار و مذاکره کرد.

در این دیدار که با موضوع بررسی وضعیت اتباع خارجی و پناهندگان مستقر در استان برگزار گردید. طرفین درخصوص میزان پیشرفت پروژه های مشترک در سال 2015 و همچنین برنامه ریزی و ارزیابی جهت اجرای فعالیت های آتی مشترک در سال 2016 به تبادل نظر پرداختند.

از جمله موارد مطروحه در این نشست می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

-        چگونگی ادامه خدمات رسانی به اتباع خارجی به پناهندگان خارجی موجود در استان خوزستان

-        بررسی روند اجرائی پروژه های در حال اجرا سال 2015 و چگونگی تکمیل و بهره داری از پروژه ها

-        تعیین پروژه های ضروری قابل اجرا در سال 2016 از بین 14 پروژه مشترک، 13 پروژه آموزش و پرورش، 13 پروژه بهداشتی و درمانی، 4 پروژه توانبخشی و بهزیستی 7 پروژه فنی و حرفه ای و 9 پروژه منابع طبیعی و آبخیز داری.

-        جبران کمبود اعتبار احداث مدرسه 5 کلاسه در مهمانشهر بنی نجار

-        حمایت از هیأت های مذهبی و گروه های ورزشی، هنری و فرهنگی پناهندگان خارجی در استان.

-        چگونگی عقد قراداد بیمه سلامت و تعیین اقشار آسیب پذیر و بی بضاعت پناهندگان خارجی

-        توسعه کارگاه های خود اشتغالی و ایجاد زمینه های اشتغال اتباع خارجی پناهنده در استان خوزستان

-        لزوم تهیه طرح اجرائی مقابله با آلودگی های محیطی و اجرا پروژه های منابع طبیعی و زیست محیطی مرتبط با پناهندگان اتباع خارجی

-        ادامه فعالیت کمیته حل اختلاف اتباع خارجی در جهت کاهش پرونده های قضائی.

همچنین در پایان نشست الکساندار کیشارا رئیس هیئت دفتر نمایندگی کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان همکاری و فعالیت های جمهوری اسلامی ایران را در زمینه ارائه خدمات متنوع و انسان دوستانه بی نظیر خواند و از حسن نظر و تلاش های ارزشمند و بی بدیل مقام معظم رهبری، دولت و ملت ایران در این خصوص صمیمانه تشکر و قدردانی نمود.

این هیأت در روز دوم از مهمانشهر بنی نجار گتوند، محل سکونت پناهندگان اتباع خارجی و همچنین اتباع خارجی و همچنین سایر پناهندگان بازدید داشتند.

 به گزارش روابط عمومی اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی  مراسم سخنرانی و عزاداری به مناسبت شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) در اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری خوزستان برگزار گردید.

بهمناسبت ایام شهادت ام الائمه حضرت فاطمه زهرا (س) صبح شنبه مورخ 23/12/94 مراسم سخنرانی و عزاداری در اداره کل اتباع و مهاجرین خارجی استانداری خوزستان برگزار شد.

در این مراسم ابتدا حدیث شریف کساء قرائت شد و پس از آن حاضرین به استماع سخنرانی در خصو فضایل و مناقب حضرت فاطمه زهرا (س)پرداختند. در انتهای این مراسم از حضار به صرف صبحانه پذیرایی به عمل آمد.

 حمید سیلاوی مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری خوزستان اعلام کرد که بیش از 52 هزار نفر از اتباع خارجی مجاز که دارای گذرنامه و ویزا می باشند از دو مرز شلمچه و چزابه به قصد شرکت در مراسم اربعین حسینی خارج شده اند.

سیلاوی اعلام کرد که از این تعداد تاکنون بیش از 13 هزار نفر نیز از دو مرز شلمچه و چزابه وارد کشورمان شده اند وی افزود: ورود آنان همچنان ادامه دارد و احتمال ورود از مرز مهران نیز وجود دارد.

مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی اعلام کرد به حمدالله اتباع خارجی مقیم ایران اسلامی و همچنین اتباع خارجی دارای گذرنامه که کشور ما را به عنوان ترانزیت به قصد عراق جهت شرکت در مراسم عظیم اربعین حسینی اعزام شده اند. ضمن شرکت فعال در این مراسم اسلامی، در سلامتی کامل بسر می برند و مشکل خاصی در خروج اسکان در عراق و ورود نداشته اند و رضایت کامل از برخوردهای انسان دوستانه ایران اسلامی و مردم عراق را دارند.

سیلاوی افزود در جهت ایجاد تمهیدات لازم جهت خروج و ورود اتباع خارجی چندین جلسه با حضور ادارات کل و سازمان های مربوطه از جمله نیروی انتظامی، مرزبانی، سپاه پاسداران و اداره اطلاعات صورت گرفته و بر خدمات رسانی به این مهمانان و ایجاد تسهیلات لازم تأکید شده است. تسهیل تردد و برقراری امنیت آنان و چگونگی اسکان در مسیر حرکت آنان با هماهنگی صورت گرفته به طور کامل برقرار گردید.

لازم به ذکر است اتباع خارجی شرکت کننده در مراسم بزرگ اربعین از 100 ملیت مختلف بوده که بیشترین آنان افغانی و پاکستانی بوده اند و از 5 قاره موجود شرکت کننده داشته ایم.

استان خوزستان آمادگی کامل برای اجرای پروژه های مشترک با کمیساریای عالی در امور پناهندگان سازمان ملل را دارد.

به  گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خوزستان  آرجین جن رئیس کمیساریای عالی در امور پناهندگان سازمان ملل قسمت جنوب غرب کشور به استان خوزستان سفر کرد.

وی  به منظور بازدید از مناطق اسکان اتباع خارجی مقیم استان خوزستان  وارد استان شد و با مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری خوزستان دیدار کرد.

رییس کمیساریای عالی در امور پناهندگان سازمان ملل  با بازدید از مناطق مختلف محل اسکان اتباع خارجی مقیم استان خوزستان ،از خدمات رسانی مناسب و شایسته جمهوری اسلامی ایران تقدیر و اعلام کرد که جمهوری اسلامی ایران در 30 سال گذشته در امورمیزبانی از  پناهندگان و آوارگان بسیار خوب عمل کرده و کیفیت خدمات رسانی به آوارگان جنگی در ایران بخصوص خوزستان روز به روز در حال رشد می باشد و حس انسان دوستی و احترام به بشریت، در ایران بسیار بالاست .

آرجین جن با تشکر ازعملکرد خوب اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استان خوزستان ،رسیدگی به اتباع خارجی در خوزستان در همه زمینه ها از جمله اسکان ،آموزشی، تحصیل ، رسیدگی به معلولین و بی بضاعت ها، اشتغال، بهداشت و درمان و سایر زمینه ها بسیار عالی عمل شده است. ضمن اینکه با توجه به فعالیت خوب این اداره کل بیشترین اعتبارات را به استان خوزستان اختصاص داده ایم.

وی همچنین به بررسی عملکرد سال جاری و تعیین اهداف راهبردی آینده و برنامه ریزی جهت رفع تنگناهای احتمالی اتباع خارجی پرداخت.

 در جلسه ای که با حضور مدیران کل بهزیستی ، آموزش فنی و حرفه ای،آموزش و پرورش و همچنین دانشگاههای علوم پزشکی اهواز و دزفول در محل اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری خوزستان برگزار شد. حمید سیلاوی مدیر کل امور اتباع ومهاجرین خارجی اجرای برنامه های از پیش تعیین شده اقدام مشترک این اداره کل با کمیساریا متذکر شد وگفت: با توجه به زمان بندی اجرای برنامه تا کنون طبق روال همیشگی رسیدگی به اتباع خارجی مقیم استان خوزستان به خوبی صورت گرفته  و در اجرای پروژه های مصوب و ماموریت محوله به ادارات کل و سازمان های استان خوزستان ، به خوبی انجام شده ومنتظر ابلاغ اعتبارات و پروژه های ابلاغی 2015 هستیم.

وی خاطرنشان کردکه استان خوزستان آمادگی کامل را در جهت اجرای پروژه های مشترک با کمساریا در زمینه های مختلف از جمله احداث سالن ورزشی، زمین چمن، مدرسه ، بیابان زدایی و مرتع داری ، سالن های چند منظوره ، جوی و جدول و سایر پروژه ها را دارد .

 سیلاوی اظهارکرد : در سال جاری به گونه ای عمل شده است که بیشترین خدمات به اتباع خارجی داده شده و با همکاری و هماهنگی تمامی ادارات دولتی استان هر تبعه خارجی مجاز که قوانین جمهوری اسلامی ایران را محترم می شمارد و برای انجام امور خود راه های قانونی را طی می کند از خدمات کامل استفاده خواهد کرد.

مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری خوزستان ضمن انتقاد شدید از عملکرد کشورهای اروپایی در برخورد با مهاجرین خارجی گفت:: ایران اسلامی در دهه 60 شمسی علیرغم مواجه با جنگ تحمیلی و محاصره اقتصادی و کار شکنی های استکبار و بویژه آمریکا و همچنین کشورهای اروپایی ، توانست بیش از 3 میلیون نفر تبعه افغان و بیش از 750 هزار نفر تبعه عراقی مهاجر و پناهنده را بپذیرد و ساماندهی کند .علیرغم اینکه در آن سالها کمک های کمیساریای عالی در امور پناهندگان سازمان ملل متحد قابل توجه نبوده ولی ایران اسلامی توانست علاوه بر اسکان آنان مشکلات و معضلات روحی و روانی ، دغدغه اشتغال ،معیشت، نیازهای اساسی آنها را بر طرف کند و همانند اتباع ایرانی از موهبت های جمهوری اسلامی ایران بهره مند شوند.وی همچنین  متذکر شد که اکنون  اروپا توان ساماندهی 120 هزار آواره و مهاجر را ندارد و لذا می بایست الگوی مناسب پذیرش مهاجرین خارجی که تجربه بسیار بالای در جمهوری اسلامی ایران را بپذیرند واجرا نمایند.

 سیلاوی افزود : تا زمانی که این پناهندگان ومهاجرین در ایران اسلامی هستند همانند سایر اتباع ایرانی از امکانات موجود در کشور استفاده خواهند کرد. چون جمهوری اسلامی ایران یک حکومت الهی و در جهت حس انسان دوستانه و بشر دوستانه طبق موازین شرعی و قانونی عمل می نمایند.

 

در این جلسه به بررسی عملکرد گذشته ، سال جاری و برنامه ریزی اجرایی  برای سال 2016 بحث و تبادل نظر قرار گرفت و بیش از 70 پروژه پیشنهاد و بررسی گردید. لازم به ذکر است که در سال 2015، 32 پروژه و طرح در حال اجرا می باشد.

 به گزارش روابط عمومی اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری خوزستان،  حمید سیلاوی مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی اعلام نمود: به جهت بالا بردن مهارت و توان شغلی اتباع خارجی مقیم استان خوزستان و ایجاد زمینه اشتغال در استان و همچنین ایجاد زمینه بازگشت داوطلبانه به کشورشان و بکارگیری این آموزش، با انعقاد تفاهم نامه ای فی ما بین این اداره کل و اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان خوزستان در جهت آموزش اتباع خارجی مقیم استان خوزستان در بیش از 6 حرفه مفید اقدام گردید. از آنجائی که آموزش های فنی و حرفه ای، فرد را برای احراز شغل، حرفه و کسب و کار آماده می  کند دراین راستا و با توجه به نیاز بازار داخلی و خارجی، آموزش های لازم به اتباع خارجی به طریق مؤثری داده می شود تا پس ازترک کشورمان و انتقال به کشور متبوع خودشان بتوانند از این آموزش ها استفاده لازم را داشته باشند.

سیلاوی اعلام کرد: طبق بررسی ها و مطالعات صورت گرفته 90% اتباع خارجی مقیم استان خوزستان در دو بخش کشاورزی و خدمات اشتغال دارند و کمتر در واحدهای صنعتی فعالیت و مشغول می باشند بنابراین به تناسب نیاز جامعه هدف، آموزش ها نیز به نیازمندها و به تناسب توانائی افراد داده خواهد شد.

مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی خوزستان اعلام کرد که تاکنون و طی چند سال گذشته بیش از 1000 نفر ازاتباع خارجی دوره های آموزشی فنی و حرفه ای را سپری کرده اند و هم اکنون در بازار کار استان خوزستان و تعداد زیادی نیز که به کشور خود بازگشت نموده اند به همان حرفه آموزش دیده، مشغول به کار شده است.

سیلاوی، مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی ادامه داد: تلاش ما بر این است که اتباع خارجی مقیم استان خوزستان سربار جامعه و مصرف گرا نباشند و علاوه بر ایجاد زمینه های شغلی در تولید استان نیز مثمر ثمر باشند.

سیلاوی افزود: درخصوص رسیدگی به معلولین و مددجویان و بی بضاعت اتباع خارجی مقیم استان خوزستان، تفاهم نامه ای با اداره کل بهزیستی در زمینه های توانبخشی، ارائه خدمات مشاوره، درمان معلولین، حرفه آموزی، بازپروری و سایر خدمات مورد نیاز، منعقد گردید.

مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری خوزستان اعلام کرد: اتباع خارجی مقیم استان خوزستان همانند سایر افراد جوامع بر اثر عوامل ژنتیکی و یا عدم رعایت مسائل بهداشتی و محیطی، متأسفانه فرزندان معلول و نا توانی در بعضی خانواده ها متولد شده اند. همچنین سالمندان در بعضی خانواده ها وجود دارند که در جهت توان بخشی و بازپروری در این برنامه جامع شرکت داده خواهند شد.

سیلاوی افزود: در جهت اجرای برنامه تعیین شده، سه مرحله ابتدا تعیین تسهیل گر، آموزش و هدایت آنان، سپس تشخیص معلولیت و تشکیل پرونده برای هر کدام و درنهایت شروع خدمات رسانی که شامل ارجاع به پزشکی درمانی، دریافت خدمات توانبخشی، کمک توانبخشی، کمک هزینه سبد غذایی کودکان و سالمندان معلول و درمان طولانی می باشد، تعیین شده است.  

تلاش بر آن شده است تا بالا بردن آگاهی و دانش اتباع خارجی مقیم استان خوزستان، ضمن ایجاد زمینه مساعد و شرایط لازم یک معیشت سالم، در زمینه های تحصیل، بهداشت، آموزش، تولید و سایر مشارکت اجتماعی و فرهنگی، همانند سایر اتباع ایرانی از امکانات موجود در ایران اسلامی استفاده نمایند.

سیلاوی اظهار داشت: فعالیت هایی که موجب خروج اتباع خارجی مجاز مقیم استان خوزستان از فقر و هدایت به سوی خود اتکایی و خودکفایی می شود، شامل دوره های سوادآموزی، دوره های آموزش فنی و حرفه ای، مهارت های معیشتی، مهارت های زندگی و حضور آنان در برنامه ریزی ها و تصمیم گیری های جهت دار در سطح جامعه محلی خود را شامل میشود. به منظور ایجاد هماهنگی هرچه بیشتر در سطح منطقه، تعیین و طراحی مهارت های شغلی و معیشتی واجتماعی به دنبال تحلیل بازار کار و روابط اجتماعی، هم در مناطق سکونت گاهی در استان خوزستان و هم در مناطق سکونت اصلی آنان یعنی افغانستان و عراق که بیشترین پناهندگان استان خوزستان میباشند، براساس پیش بینی ها، تعیین و تبیین شده است. جمهوری اسلامی ایران در بین کشورهای پناهنده پذیر بیشترین خدمات را به پناهندگان داده است و شرایط ادامه حیات آنان را همانند اتباع ایرانی مهیا کرده است. این امر بنابه تأیید مسئولین سازمان های بین المللی بویژه کمیساریای عالی درامور پناهندگان سازمان ملل متحد که به ایران و خوزستان سفر کرده اند قابل مشاهده است.

 

 

بنا به اعلام مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری خوزستان با توجه به اطلاعیه صادره از دبیر خانه کمیسیون ساماندهی اتباع خارجی وزارت کشور مرحله دهم طرح آمایش اتباع عراقی و افغانی ساکن استان خوزستان از مورخ 13/2/94 لغایت27/3/94 اجرا می گردد.
سیلاوی افزود:اتباع مجاز برای تحویل کارت قدیم ودریافت کارت آمایش مرحله دهم به اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری خوزستان به نشانی اهواز بلوار قدس خیابان زینب شمالی مراجعه نمایند و زمان اعلام شده قابل تمدید نمی باشد و در صورت عدم مراجعه امکان صدور کارت آمایش وجود ندارد.
مدیر کل امور اتباع ومهاجرین خارجی اعلام کرد:
اتباع خارجی مجاز ساکن در استان خوزستان از تاریخ 1/2/94 لغایت 12/2/94 در صورت افزایش و کاهش اعضاء خانوار خود ( تولد، فوت، جابجایی، ازدواج، تغییر سرپرست) جهت تکمیل پرونده به اداره کل مذکور مراجعه نمایند.

 با توجه به اعلام اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور کارتهای شناسایی  مرحله  9  آمایش اتباع خارجی  که  در  تاریخ 31/3/93 اعتبار شان به اتمام رسیده است ، تا پایان اردیبهشت ماه جاری تمدید و دارای اعتبار می باشد.

کارگروه فرعی اتباع بیگانه با حضور دهقان معاون محترم امنیتی انتظامی برگزار گردید.

به گزارش روابط عمومی اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجیجلسه کار گروه فرعی اتباع بیگانه به ریاست دهقان معاون امنیتی انتظامی استانداری خوزستان وبا حضور اقبالی مدیر کل اشتغال اتباع خارجی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در استانداری خوزستان تشکیل گردید.
در ابتدای جلسه سیلاوی مدیر کل امور اتباع ومهاجرین خارجی گزارشی از اقدامات انجام شده در خصوص ساماندهی وخدمات رسانی اتباع خارجی ارائه نموده وگفتند تلاش ما ضمن برقراری امنیت و جلوگیری از ناامنی های احتمالی ناشی از حضور اتباع خارجی غیر مجاز، خدمات رسانی طبق توافقات جمهوری اسلامی ایران با سازمان های بین المللی و کشورهایی که تفاهمنامه دو جانبه در خصوص اتباع همدیگر داریم، صورت می گیرد.
وی بر آگاهی مردم و مسئولین از قوانین ومقررات مربوط به اتباع خارجی بخصوص درموارد ازدواج اتباع ایرانی بااتباع خارجی به اقامت وسکونت ،اشتغال ،اخذ تابعیت،تحصیل وتردد اتباع خارجی در استان خوزستان تاکید نموده واعلام کردند بیشتر مشکلات و معضلات موجود ناشی از عدم آگاهی مردم و مسئولین از قوانین ومقررات وتعداد اندکی نیز ترجیح مصالح شخصی کشور است .
 سیلاوی افزودند: سعی کردم ضمن هماهنگی با دستگاه قضایی در جهت رسیدگی به موقع به پروند های مربوط به اتباع خارجی، از بکارگیری اتباع خارجی بدون اخذ مجوز هیات فنی اشتغال استان واجرای ماده 120 و121 قانون کار تاکید کرده اند.
مدیر کل امور اتباع ومهاجرین خارجی استانداری خوزستان از تشکیل کمیته حل اختلاف در این اداره کل خبر دادند واعلام کردند هر گونه شکایت علیه اتباع خارجی از سوی اتباع ایرانی و یااتباع خارجی علیه همدیگر می توانند به این کمیته مراجعه تا رسیدگی لازم با حضور قاضی دادگاه و حقوقدانان صورت پذیرد. ولی بر اضافه کردن تلاش ما به ثبت ازدواج اتباع خارجی با اتباع ایرانی  به جهت احقاق حقوقی اتباع ایرانی وجلوگیری از بی هویتی شدن فرزندان حاصل از این ازدواج که به حمدالله استان خوزستان در بین استانهای کشور رتبه اول را کسب نموده اند. خدمات رسانی به کلیه اتباع خارجی مجاز از افتخارات جمهوری اسلامی ایران به جهت حسن انسان دولتی و عمل به تعهدات بین المللی است که بنابه اظهارات اکثر مسئولین سازمان ملل متحد ایران اسلامی از هر لحاظ موارد بشر دوستانه و قوانین بین المللی را عمل نموده است.
سیلاوی اجرای 3 پروژه با اعتبار بیش از 4 میلیارد ریال، تأمین مایحتاج اتباع خارجی، اجرای طرح ها و پروژه های مربوط به ادارات کل فنی و حرفه ای، منابع طبیعی و آبخیزداری، آموزش و پرورش، دانشگاه علوم پزشکی اهواز و دزفول و بهزیستی در قالب 60 طرح و پروژه در سال 2015 با تصویب در کمیته سه جانبه در آینده و تلاش در جهت بالا بردن مهارت و توانمندی اتباع خارجی در زمینه های تحصیلات تا متوسطه، تحصیلات تکمیلی و همچنین آموزش فنی و حرفه ای در جهت بازگشت به کشور خود و مشارکت در بازسازی و توسعه کشور خود را از اقدامات اساسی برای اتباع خارجی ذکر کرده اند.
در ادامه دهقان معاون امنیتی و انتظامی ضمن ارائه تحلیلی در روند پناهندگی و مهاجرت در جهان و ایران اسلامی، به لازمه مهاجرت تعدادی از اتباع هر کشور به کشور دیگر به دلیل تحصیل یا کب مهارت و بعضاً سیاسی پرداختند و افزودن در استان خوزستان تا آنجائی که امکان داشته ضمن احترام و خدمات رسانی به اتباع خارجی، با هرگونه امر مخل نظم عمومی و ناامنی برخورد خواهیم کرد و به حمدالله استان خوزستان به لحاظ خیلی از فاکتورهای امنیتی شرایط کاملاً مناسبی دارد و حضور سرمایه گذاران خارجی و ورود ماهیانه بیش از 2000 نفر از اتباع خارجی به خوزستان هم از مرزهای قانونی چزابه و شلمچه و هم از طریق هوائی و دریائی، مبین این امر است.
معاون امنیتی و انتظامی استانداری خوزستان تأکید نمود: که علیرغم خدمات شایان جمهوری اسلامی ایران ولی متأسفانه افراد و جریان های مقرضی در داخل و بخصوص خارج کشور سعی بر ترسیم عموم خدمات رسانی جمهوری اسلامی ایران به اتباع خارجی است در صورتی که به اذعان و اقرار مسئولین سازمان های بین المللی جمهوری اسلامی ایران  نه تنها خدمات شایانی به اتباع خارجی نموده بلکه به عنوان یک الگو در جهت ساماندهی اتباع خارجی ترسیم و معرفی شده است. با اطلاع رسانی و انعکاس مطالب به صورت هماهنگ شده و ترسیم فضای مطلوب، این اقدامات را می توانیم انعکاس دهیم.
دهقان بر خدمات رسانی برد و موضوع برقرار امنیت هم برای اتباع خارجی و هم احیاناً اقداماتی که از بعضی افراد معدود اتباع خارجی سرمیزند جلوگیری شود و همچنین دقت بر تأمین بهداشت و درمان اتباع خارجی بخصوص ساکنین مهمانشهر بنی نجار گتوند که اکثراً از اتباع افغانی است تأکید نموده و بر ارائه خدمات 24 ساعته اصرار داشتند.

شایان ذکر است در حال حاضر علاوه بر اتباع خارجی مقیم و پناهنده در خوزستان بیش از 1800 نفر از اتباع خارجی متخصص و کارشناس در واحدهای تولیدی و صنعتی فعالیت دارند که این امر علاوه بر استفاده از تجربیات آنان و انتقال به اتباع ایرانی، به ازای هر نفر متخصص خارجی 3 نفر ایرانی در این واحدها جذب کار می شوند.

 استان خوزستان به لحاظ ثبت ازدواج اتباع ایرانی با اتباع خارجی مقام اول را در کشور دارد.

سیلاوی مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی گفت : مهاجرت اتباع خارجی در سال های گذشته به علت وقوع جنگ های متداول بخصوص در کشورهای عراق و افغانستان و اقامت طولانی آنان باعث ایجاد زمینه ازدواج با زنان ایرانی و به تبع آن تولد فرزندان مشترک در ایران گردید. به جهت تعیین تکلیف این گونه ازدواج ها که اکثراً عقد شرعی نموده اند برابر ماده 1060 قانون مدنی می بایست اجازه دولت را دریافت نمایند. مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری خوزستان افزود ماده 1060 قانون مدنی صراحتاً اعلام می دارد که « ازدواج زن ایرانی با تبعه خارجی در مواردی که مانع قانونی ندارد موکول به اجازه بخصوص از طرف دولت است.» بنابراین اتباع خارجی که با زنان ایرانی ازدواج کرده اند و متأسفانه به علت عدم آگاهی اتباع ایرانی بدون اذن و اجازه دولت اقدام به ازدواج با اتباع خارجی نموده اند؛ می بایست همه اینها ثبت قانونی شوند. بزرگترین مشکل حاصل این ازدواج ها، بی هویتی شدن فرزندان حاصل از این ازدواج است که تاکنون به علت عدم ثبت قانونی ازدواج و بالا رفتن سن فرزندان از 19 سال بیشتر، امکان صدور شناسنامه طبق ماده واحده ماده 976 قانون مدنی وجود ندارد و در بلاتکلیفی بسر می برد.
سیلاوی ادامه داد: برای این منظور و به جهت احقاق حقوق زن ایرانی و جلوگیری از بی هویتی شدن فرزندان بخصوص ازدواج های قبل از تاریخ 2/7/1385 اقدام به شناسایی این ازدواج ها و تأکید بر ثبت قانونی از طریق اخذ اجازه دولت، تشکیل پرونده و صدور پروانه زناشوئی و در نهائی تشکیل پرونده تابعیت برای فرزندان آنان و هویت دار کردن آنها نموده ایم. تأکید بر عدم ازدواج اتباع ایرانی با اتباع خارجی بدلیل مشکلات و معضلات بعد از ازدواج است. و اگر هم ازدواج و پیوند زناشویی قرار است صورت گیرد، افراد می بایست به ادارات کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداریها مراجعه در صورت داشتن شرایط لازم اقدام به ثبت ازدواج آنان خواهند نمود.
ایشان اضافه نمودند که در بحث تشکیل پرونده و بررسی صدور پروانه زناشویی چهارگروه ازدواجی مواجه هستیم که هر کدام شرایط تشکیل پرونده خود را دارد که همه اتباع کشور عزیزمان ایران این را در ازدواج با اتباع خارجی مدنظر قرار دهید.
گروه اول: ازدواج بانوان ایرانی با مردان خارجی که قبل از تاریخ 2/7/85 اقدام به ازدواج شرعی نموده اند وقتی بر اساس ماده 1060 قانون مدنی اجازه دولت را کسب نکرده اند. در این صورت با تشکیل پرونده و احراز عدم تخلف از ماده 1060 با معرفی به مراجع قضائی، اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی اقدام به صدور پروانه زناشویی خواهد کرد.
گروه دوم: ازدواج بانوان ایرانی با مردان خارجی بعد از تاریخ 2/7/1385 که بدون اخذ پروانه ازدواج مبادرت به عقد شرعی نموده اند. سیاست کلی ایجاد محدودیت و عدم صدور پروانه زناشوئی برای ازدواج های بعد از سال 85 است که موجب ایجاد مشکلات حاد و عدم احقاق حقوق زنان ایرانی شده است با این حال در صورت داشتن شرایط لازم درج شده در دستورالعمل اجرائی، پروانه زناشویی تشکیل و در صورت داشتن شرایط لازم پروانه ازدواج صادر خواهد شد.
گروه سوم: مردان خارجی متقاضی ازدواج با بانوان ایرانی که قبلاً ازدواج شرعی انجام نداده اند این گونه افراد تشکیل پرونده خواهند داشت ولی برابر شرایط لازم تعیین شده، امکان دادن اجازه ازدواج از سوی دولت به ندرت صورت می گیرد.
گروه چهارم : متقاضیان ازدواج بین زنان پناهنده دارای کارت هویت با مردان ایرانی است که موارد استثنایی است و این اداره کل نیز با توجه به شرایط زوج و زوجه و براساس شرایطی که تعیین شده است در صورت نداشتن منع قانونی، پروانه ازدواجی تشکیل و اجازه ازدواج داده خواهد شد.
سیلاوی اظهار داشت: خواهشم از مردم عزیز استان خوزستان این است که هرگونه اقدام برای ازدواج با اتباع خارجی ابتدا به اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی مراجعه و از شرایط و چگونگی انجام کار و تبعات احتمالی در آینده آگاهی کامل را داشته باشند و سپس اقدام به ازدواج نمایند. این اداره کل براساس رسالتی که دارد حفظ منافع اتباع ایرانی است و تلاش برای ثبت ازدواج ها که بحمدالله استان خوزستان در بین استان های کشور مقام نخست را کسب کرده بواسطه احقاق حقوق اتباع ایرانی و جلوگیری از بی هویتی شدن فرزندان حاصل از این ازدواج است که می بایست مردم عزیز با آگاهی کامل اقدام به این گونه ازدواج ها بنمایند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری حمید سیلاوی مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی اعلام کرد:

تحت ماده 3 مصوبات اتخاذ شده در پانزدهمین اجلاس سه جانبه بازگشت داوطلبانه پناهندگان و آوارگان خارجی بین  دولت های جمهوری اسلامی ایران و افغانستان و کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان، توافق کردند که برای کمک به حل مسائل حقوقی پناهندگان، کمیته های حل اختلاف در استان های کشور فعال شود تا از آن طریق به بازگشت به موقع و پایدار اتباع مساعدت شود. نقش کمیته ها عبارت است از ارائه راه حل های مساعدت آمیز از طریق میانجیگری و داوری برای حل و فصل اختلافات حقوقی ارجاع شده توسط پناهندگان ساکن در ایران طبق آئین رسیدگی کمیته های حل اختلاف همه اعضای کمیته باید منصفانه و بیطرفانه عمل کنند تا اطمینان حاصل شود که هر دوطرف اختلاف از فرصتی معقول برای طرح ادعاهای خود برخوردار میباشند.
سیلاوی در تشریح اعضای کمیته حل اختلاف اعلام نمود
1)     یک نفر قاضی کارآمد که با هماهنگی دفتر امور اتباع و مهاجرین خارجی توسط قوه قضائیه استان منصوب می شود.
2)     یک نفر کارشناس حقوقی که از طرف اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی منصوب می شود.
3)     یک نفر نماینده پناهندگان دارای اقامت در استان، در حد امکان آشنا با سیستم های قضایی به پیشنهاد اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی بطور مشترک توسط کمیساریا و اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور منصوب می شود.
4)     یک نفر کارشناس حقوقی و یا وکیل داگستری که از طرف کمیساریا منصوب می شود.
وی با بیان اینکه کمیته حل اختلاف در اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری خوزستان تشکیل شده است و اتباع خارجی که مشکلات و اختلافات حقوقی با خود و یا با اتباع ایرانی دارند و همچنین اتباع ایرانی که دارای اختلاف حقوقی با اتباع خارجی دارند می توانند اقامه درخواست نمایند و این کمیته بنابه تشخیص، در موعد مقرر جلسه رسیدگی با حضور دو طرف انجام خواهد شد. 
مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی عنوان کرد متقاضیان می توانند درخواست خود را بر روی فرم مخصوص اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی، که می توان آنرا از دبیرخانه کمیته دریافت کرد، بصورت کتبی تسلیم نمایند.
سیلاوی از متقاضیان  رسیدگی به اختلافات خواست علاوه بر ذکر خلاصه ای از ادعای خود در صورتیکه شهودی داشته باشند نام شهود خود را در فرم ذکر کرده و باید مدارک مثبت ادعاهای خود را نیز به فرم ضمیمه نمایند.
مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی خوزستان در ادامه گفت:حداقل هفت روز قبل از هر جلسه، اعضاء گزارش هر پرونده را در جلسه بعدی کمیته دریافت می نمایند و سپس تعیین زمان رسیدگی اعلام خواهد شد.
طرفین ادعا می بایست شخصاً در وقت مقرر در جلسات کمیته حضور یابند ضمناً حضور وکیل خواندگان با حضور خود ایشان بلامانع خواهد بود و در صورت عدم توافق بر سر تصمیم کمیته از سوی طرف خواهان، ایشان میتواند به دادگاه های استان ارائه درخواست مجدد بنمایند.
سیلاوی یاداور شد  توجه به راه اندازی کمیته حل اختلاف اتباع خارجی در استان، اتباع خارجی و یا اتباع ایرانی شاکی از اتباع خارجی  می توانند به اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری خوزستان مراجعه و دادخواست ارائه نمایند.

 به گزارش روابط عمومی اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری در طی بازدیدهای مکرر هیات های اعزامی کمیساریای عالی در امور پناهنده سازمان ملل متحد از مهمانشهر بنی نجار محل اسکان پناهندگان اتباع خارجی چگونگی اسکان، رسیدگی به مسائل بهداشتی و درمانی، محیط زندگی، اشتغال، کمک رسانی، توزیع اقلام اهداء از سازمان های مردم نهاد بین المللی، آموزش فنی و حرفه و سایر مسائل مرتبط با پناهندگان این مهمانشهر را به عنوان الگوئی در بین کشورهای پذیرنده آوارگان و پناهندگان عنوان نموده اند.

در این مهمانشهر علاوه بر فعالیت های فوق الذکر، پروژه های عمرانی در جهت رفاه حال پناهندگان در سالهای گذشته و امسال انجام شد که در سال 91 مبلغ 7 میلیارد ریال در سال 92 6 میلیارد و سیصد میلیون ریال و در سال جاری تاکنون 4 میلیارد و سیصد میلیون ریال در جهت انجام 11 پروژه در کل عملیاتی و اجرا شده اند. این مهمانشهر با مساحت 5/9 هکتار با جمعیتی بالغ بر 2300 نفر در قالب 449 خانوار با فضایهای لازم از جمله پارک محله ای، واحد های تولیدی، 3 باب مدرسه، تأسیسات آب آشامیدنی، درمانگاه، خیابان های آسفالت شده حدود 20 نفر خدمات راسنی را انجام می دهند.

 حمید سیلاوی مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری خوزستان ضمن تقدیر و تشکر از نمایندگان کمیساریای عالی سازمان ملل متحد از همفکری و همکاری در جهت خدمات رسانی به پناهندگان، ابراز امیدواری کرد تلاش جمهوری اسلامی ایران با توجه به رسالت انسان دوستانه خود حمایت از پناهندگان به ویژه پناهندگان مسلمان کشورهای همسایه است و امیدواریم همه پناهندگا ن به ویژه پناهندگان افغانی و عراقی به تناسب برقراری امنیت در کشور خود، در جهت ساخت و آبادانی کشورشان وجود ندارد و وعده های غرب و جهان استکبار تو خالی و فقط در جهت غارت منابع کشورها، به ظاهر حمایت می کنند، قابل ذکر است جمهوری اسلامی ایران در پذیرش پناهندگان از لحاظ کمی رتبه دوم را در بین کشورهای جهان دارد. و بارها مورد تقدیر و تشکر مسئولین سازمان ملل متحد در جهت خدمات رسانی و پذیرش اتباع خارجی پناهنده قرار گرفت.

بالا بردن مهارت فنی و آموزشی اتباع خارجی برای بازگشت داوطلبان و بکارگیری آموزه ها در کشور خود یکی از اهداف اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی می باشد.

 

  به گزارش روابط عمومی اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری خوزستان:در جهت بالا بردن مهارت های اتباع خارجی مجاز مقیم استان خوزستان، تفاهم نامه ای با اداره کل آموزش فنی و  حرفه ای استان خوزستان منعقد گردید.

 

  حمید سیلاوی مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری خوزستان گفت : هدف کلی طرح فراگیری مهارت، بهبود خود اتکایی و دستاوردهای معیشتی پناهندگان به منظور حمایت از ادغام مجدد پایدار به هنگام بازگشت به افغانستان است. انتظار می رود که بازگشت به افغانستان برای آن دسته از افرادی که از سرمایه و دارایی، آموزش یا مهارت برخوردارند، امکان پذیر تر گردد. سیاست گذاری که موجب تقویت تلاش های آنان برای خروج از چرخه فقر و موانع پیشروی خود اتکایی در دستور کار می باشد.

 

   سیلاوی همچنین افزود: فعالیت هایی که موجب خروج اتباع خارجی مجاز مقیم استان خوزستان از فقر و خوداتکایی             می شود، شامل دوره های سواد آموزی، دوره های آموزشی فنی و حرفه ای، مهارت های معیشتی، مهارت های زندگی و حضور آنان در برنامه ریزی ها و تصمیم گیری های جهت دار در سطح جامعه محلی خود را شامل می شود. به منظور ایجاد هماهنگی هرچه بیشتر در سطح منطقه، تعیین و طراحی مهارت های فنی و حرفه ای به دنبال تحلیل بازار کار، هم در مناطق سکونت گاهی در استان خوزستان و هم در مناطق سکونت اصلی آنان یعنی افغانستان و عراق که بیشترین پناهندگان استان خوزستان می باشد، براساس پیش بینی ها، تعیین و تبیین شده است.

 

  

خدمات بیمه ای و تحصیلی به اتباع خارجی مجاز همانند اتباع ایرانی ارائه می شود
مدیر کل اتباع و مهاجرین خارجی استانداری خوزستان گفت: مهم ترین خدمت ما به اتباع خارجی افغانی – عراقی و دیگر اتباع این است که همه آنها مانند ایرانی ها در یک مدرسه در حال تحصیل هستند که این نشان از وحدت و نبود تبعیض نژادی و ملیتی است. دانش آموزانی که در سطح مدارس استان خوزستان در حال تحصیل هستند بیشتر از 3 هزار نفر هستند که از امکانات و موهبت جمهوری اسلامی ایران استفاده می کنند. حمید سیلاوی اظهار داشتند که جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک کشور مهاجر پذیر در جهان شناخته شده است ولی این مهاجرت پذیری بیشتر از جنس جذب مهاجر کشورهای دیگرنیست که برای تامین نیروی کار و جبران کمبود جمعیت خود به دنبال جذب نخبگان مهاجر از دیگر کشورها آن هم به شکل انتخابی هستند بلکه اکثر مهاجرتها به ایران به علت وضع متلاطم و ناپایدار کشورهای همسایه است که جمهوری اسلامی ایران با آغوش باز آنان را پذیرفته است و این نشان از انسان دوستی و بشر دوستی این مرز و بوم اسلامی است. مدیر کل اتباع و مهاجرین خارجی خوزستان اضافه نمودند. استان خوزستان برای اقامت اتباع افغانی کاملاً ممنوعه است و بجز سکونت در مهمانشهر شهید بنی نجار گتوند ، همه اتباع افغانی می بایست سریعاً خوزستان را به مقصد استان های غیر ممنوع ترک کنند . ضمن اینکه مردم شریف خوزستان باید آگاه باشند که از بکار گیری اتباع افغانی در کارهاو حرف بدون مجوز قانونی جداً خودداری نمایند. سیلاوی ادامه داد : در جهت ادامه خدمات به اتباع خارجی مجازین تا کنون 6431 نفر از اتباع خارجی بیمه تکمیلی شده اند و در جهت کمک به درمان آنان با همکاری کمیساریا عالی در امور پناهندگان سازمان ملل متحد اقدامات زیادی صورت گرفته است. سایر اتباع خارجی در صورتی که اقامت آنها قانونی شود از خدمات جمهوری اسلامی ایران بهره مند خواهند شد و ما تاکید می کنیم که اتباع خارجی غیر مجاز برای اقامت و استمرار سکونت در ایران اسلامی می بایست مسیر خود را قانونی کنند و از تخلف حضور غیر قانونی که یقیناً ما با این شیوه اقامت بر خورد خواهیم کرد ، خودداری نمایند.

مدیرکل

 

حمید سیلاوی

مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی

پیوندهای مفید

پیوندهای مرتبط